Jeden z největších českých autobazarů prodával stovky aut s přetočeným tachometrem

Tachometr
Foto: Jan Smékal

Trvalo to zhruba pět let, ale nakonec spadla klec. Děčínští kriminalisté ukončili případ podvodů s vozidly se škodou přibližně 16 miliónů korun. Vozy s přetočenými tachometry údajně končily v jednom z největších českých autobazarů


Děčínští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality po zhruba pěti letech ukončili dlouhodobě rozpracovaný případ podvodů s vozidly, který, co do rozsahu a způsobené škody, nebyl v ČR po dlouhá léta zaznamenán. Policejní vyšetřovatel podal návrh na obžalobu tří fyzických osob ve věku 46, 29 a 43 let, a dále dvou právnických osob. Obviněný (46) jakožto organizátor v průběhu zhruba pěti let na různých místech v zahraničí (Spolková republika Německo, Španělsko a Francie), ale  zejména ve Spolkové republice Německo, nakupoval prostřednictvím dalších osob motorová vozidla. U těchto vozidel následně pozměnil stav ujetých kilometrů a takto upravené vozy prodal dále do jednoho z největších autobazarů v ČR.

Podle mluvčí policie Ústeckého kraje, por. Veroniky Hyšplerové, je v tuto chvíli prokázáno 321 vozidel, u nichž došlo ke stočení kilometrů. Ve většině případů šlo ze všech zakoupených vozidel 90% do autobazarů a 10% potom přímo ke kupujícím. Škoda, kterou kriminalisté vyčíslili, je rozdíl mezi cenou za kterou nakoupili a za kterou prodali. Jedná se zhruba o 16 miliónů korun. Obviněným za trestný čin podvodu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 5 do 10 let. Stíhání je vedeno na svobodě.

Přetáčení tachometrů je jedním z největších problémů, se kterým se zájemci o nákup ojetého vozu setkávají. Získat informace o stavu ujetých kilometrů totiž není vůbec snadné. I přes existenci různých platforem, jako je například databáze Ministerstva dopravy, se kupující k objektivním informacím dostávají jen velice obtížně. Především u vozidel, která jsou do ČR dovážena ze zahraničí, servisní historie často zcela chybí.

Například podle společnosti carVertical, která je pravděpodobně největším evropským poskytovatelem dat o vozidlech, může být až 48 procent vozidel, prověřovaných v tomto systému v České republice, nějakým způsobem poškozeno. Dalších 11 procent kontrolovaných vozidel pak může mít přetočený tachometr.

Při nákupu ojetého vozu se proto rozhodně vždy vyplatí ověřit si servisní historii vozidla v nezávislých systémech. Platforma Ministerstva dopravy je zcela bezplatná, obsahuje však většinou data o vozidlech z České republiky. Systém carVertical je placená služba, obsahuje však data o vozidlech nejen z celé Evropy, ale i ze zámoří.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.