Jízda v protisměru a následná snaha o nápravu mohla skončit tragickou nehodou

Foto: Jan Smékal

Vjet do protisměru na dálnici, nebo na dvouproudových pražských silnicích, zavání opravdu velkým malérem. Každý možná ví, co v takové chvíli udělat. Přesto velké množství řidičů udělá fatální chybu, která často skončí tragicky.


Musíte být skutečně velmi nepozorní, případně řídit pod vlivem alkoholu, nebo nějaké omamné či návykové látky, abyste vjeli na dálnici do protisměru. Vjet do protisměru by se vám nemělo „podařit“ například ani na nájezdech nebo sjezdech na Pražském okruhu, nebo při výjezdech z velkých nákupních center. Přesto se to tu a tam stane. Někteří řidiči si toho všimnou hned, jiní až po několika kilometrech. Jsou ale i tací, které musí zastavit až policie. Takoví řidiči mnohdy ujedou po dálnici v protisměru i několik kilometrů a jsou tak opravdu smrtelným nebezpečím pro všechny ostatní. Smrtelně nebezpeční jsou ale i ti řidiči, kteří si své chyby všimnou hned a snaží se jí napravit. Většinou ji totiž napravují další velkou chybou, která často končí tragicky.

Podle policejních statistik se vjetí do protisměru přihodí nejčastěji při výjezdu od čerpací stanice na dálnici. Hříšníky pak bývají nejčastěji senioři, ženy a řidiči, kteří jsou pod vlivem alkoholu a omamných látek. Co ale dělat, když náhodou vjedete na dálnici, nebo třeba na Pražský okruh do protisměru? Přinášíme důležité rady jak situaci řešit, a také jedno varování, čemu se rozhodně vyhnout.

Jakmile si uvědomíte, že jedete v protisměru, ihned zpomalte a snažte se zastavit. Nejlépe v odstavném pruhu. Zapněte varovná výstražná světla a nestane-li se vám tato situace v noci, rozsviťte také dálková světla, abyste na sebe co nejvíce upozornili. Oblékněte si výstražnou vestu a bezpečně opusťte vozidlo. To samozřejmě platí i pro celou posádku. Jakmile budete v bezpečí za svodidly, ihned volejte policii nebo linku 112. Vzhledem k závažnosti situace u vás bude policejní hlídka skutečně během několika minut a pomůže situaci vyřešit.

Pamatujte si však, co rozhodně nikdy, ale skutečně nikdy nesmíte udělat. Sice se takové řešení může zdát jako nejjednodušší, ale ve skutečnosti jde opravdu o nejkratší cestu na hřbitov, v tom lepším případě do nemocnice. Mnoho řidičů se totiž svůj omyl snaží vyřešit otočením do protisměru. Jenže to probíhá téměř v nulové rychlosti a trvá tak několik dlouhých vteřin, během kterých se může přiřítit další vozidlo, jehož řidič s podobnou situací vůbec nepočítá.

Při dálniční rychlosti 130 km/h ujede auto za jednu vteřinu 36 metrů. I kdyby otáčení vozu trvalo pouhých 5 vteřin, může hrozit střet s vozidlem, které je v tu chvíli 180 metrů daleko. Zkuste se ale otočit během pěti sekund. Většinou to trvá až dvojnásobnou dobu. A to už hrozí střet s autem, které je v tu chvíli téměř 400 metrů daleko.

Za jízdu po dálnici v protisměru sice hrozí pokuta až 10 tisíc korun a sedm bodů v kartě řidiče. Ani to by vás však nemělo přimět k tomu, abyste dalším neuváženým manévrem smrtelně ohrozili sebe, posádku vašeho vozu a další účastníky silničního provozu. Proto pamatujte, jediným správným řešením takové situace je bezpečné zastavení vozidla a okamžité přivolání policejní hlídky.

Stalo se vám někdy, že jste vjeli do protisměru? Jak jste situaci řešili? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.