Komentář: Policie nikde, ale agresivita na silnicích stoupá. Některé přestupky řidiči již ani nevnímají

Foto: Jan Smékal

Projet křižovatku na oranžovou, parkovat na přechodu, stát v křižovatce na žlutém šrafování, v obci jezdit více než 50km/h. Slušnost se ze silnic vytrácí a některé přestupky řidiči už ani nevnímají. Kde je policie?


Poslední dobou se nám zdá, že agresivního chování na českých silnicích přibylo. Ne snad, že by na našich silnicích bylo vždy vše podle pravidel, ale protože toho s různými testovacími auty najezdíme za rok opravdu hodně, začínáme si rozdílu všímat. Dokonce se zdá, že některé přestupky už řidiči ani nevnímají a jejich páchání považují za naprostou marginálii.

Typickým přestupkem, který řidiči za přestupek snad už ani nepovažují, je parkování na zakázaném místě. Stačí pustit čtyři blinkry, což je podle některých jakési vysvětlení, že „tady stojím jenom na chvilku, než si vyzvednu zásilku na poště a hned zase jedu“, a mají to vyřešené. Bohužel, takových přestupků přibývá a „provozní slepota“ policistů stoupá. Stačí se projet Prahou, nebo třeba vyrazit ven z města po dálnici, a během pár kilometrů narazíte možná na desítky řidičů, kteří nějaký ten přestupek páchají.

Všímáme si ještě jedné skutečnosti. Zatímco před pár lety nebylo nic neobvyklého, když nás na silnici kontrolovala policejní hlídka, za poslední rok jsme na silnicích, tedy kromě měření rychlosti, policistu nepotkali. Možná to je náhoda, ale za rok najezdíme přes 50 tisíc kilometrů, takže na náhodu moc nevěříme. Prostě se nám zdá, že policisté z českých silnic zmizeli. A když už tam vyrazí, tak pouze měřit rychlost. Jenže čeští řidiči si absenci policistů na silnicích bohužel mnohdy vyloží tak, že riziko přistižení při přestupku je mizivé. A pak to na našich silnicích vypadá jako v džungli.

A pak je tady ještě jeden fenomén se jménem „Rozvadov“, nebo „Hatě“. Často jezdíme i na zahraniční prezentace, nebo testování nových aut do Rakouska a Německa. Výjimky samozřejmě existují, ale jak v Německu, tak v Rakousku jsme vždy viděli české řidiče striktně dodržovat místní předpisy. Rychlost, parkování, rozestupy na dálnici, atd… Čím to je, že stačí přejet hranice a z „drsných chlapíků“, kteří zapnou čtyři blinkry a zaparkují svoje auto v centru Prahy v jízdním pruhu, se stanou slušní řidiči, kteří ve Vídni zaparkuji na P+R a do centra jedou metrem? Náš názor je ten, že se bojí postihu od místní policie. V Česku se ale postihu příliš neobávají.

Také se vám zdá, že policie z českých silnic zmizela? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Jan Smékal (vlastní zjištění autora)

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.