Konec hazardu. Policejní „Kamion team“ vyrazil na silnice. K dispozici má i speciální vybavení

Přestupky kamiónů - Ilustrační foto
Foto: Jan Smékal

Arogance některých řidičů kamionů na českých silnicích již přesáhla únosnou míru. Policie proto nasazuje speciální „Kamion team“, který má k dispozici i speciální zařízení AMT II k odhalování manipulace s tachografem.


Nedodržování bezpečné vzdálenosti, telefonování za jízdy, levá noha na palubní desce, nepovolené předjíždění, ale také například nedodržování bezpečnostních přestávek a manipulace s digitálním tachografem. To vše by měl nyní mapovat speciální policejní „Kamion team“ složený z policejních specialistů proškolených na problematiku nákladní dopravy napříč všemi krajskými ředitelstvími policie v ČR.

Neuplyne týden, aby k nám do redakce nepřišel alespoň jeden email od našich čtenářů s upozorněním na závažné přestupky páchané řidiči kamionů. Jednou to je blokování rušné křižovatky v Praze, jindy předjíždění na dálnici, které zabere více než 3 kilometry, nedávno jsme zase dostali video z pražské Jižní spojky, kde kamion ucpal levý pruh, ačkoliv měl do něj zakázáno vjet, a navíc nevytvořil prostor pro záchrannou uličku. To vše by mohlo skončit a podobní hříšníci by se mohli konečně začít bát tvrdých policejních postihů.

Do hry totiž vstupuje speciální policejní „Kamion team“. Kontrola nákladních automobilů je jedním z úkolů, které plní Policie ČR. Cílem těchto kontrol je zajistit bezpečnost a plynulost provozu na našich silnicích a dálnicích. Dalším cílem je rovněž prevence trestné činnosti spojené s nákladní dopravou.

Pokud jsou během kontroly zjištěny nedostatky nebo porušení předpisů, mohou být na místě uloženy nejen pokuty řidičům, ale požadováno například i složení kauce jako záruky, že se dopravce dostaví k projednání přestupku před příslušný správní orgán. Kromě toho jsou policisté oprávnění ve vybraných případech zadržet řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla, zkrátit technickou způsobilost vozidlu nebo zabránit v další jízdě s vozidlem jeho odtažením nebo přiložením technického prostředku. Nově policisté také kontrolují, zda řidič nebo provozovatel nemá nedoplatek za dopravní přestupek, který spáchal v minulosti, a který nezaplatil.

Vzhledem k vysokým odborným požadavkům na provádění kontrol nákladní a osobní dopravy využívá Policie ČR za tímto účelem vytvořený speciální pracovní tým „KAMION TEAM“. Tento tým je složen z policejních specialistů proškolených na problematiku nákladní dopravy napříč všemi krajskými ředitelstvími policie v ČR. Uvedený tým může být nasazován na společné kontrolní akce v rámci celé republiky. Jedna z takových dopravně bezpečnostní akce proběhla v minulých dnech ve Středočeském kraji, konkrétně na 52. km dálnice D1.

Do akce bylo nasazeno celkem 9 hlídek KAMION TEAMU a 3 hlídky Speciálního oddělení dohledu Čechy, které u veškerých řidičů a provozovatelů vozidel zkontrolovali, zda nemají evidované nedoplatky za dopravní přestupky. Akce proběhla v součinnosti s celní správou, mobilními expertními jednotkami Centra služeb pro silniční dopravu a státním odborným dozorem krajského úřadu Středočeského kraje a Ministerstva dopravy. Při kontrole policisté využili i nové vybavení, kterým je zařízení AMT II. (Antimanipulační tester). Jedná se o zařízení, které bylo vyvinuto firmou Mechanika Teplice a slouží přímo k odhalování sofistikovaných manipulací s digitálními tachografy, obcházení systému SCR (katalytická reakce prostřednictvím Ad-Blue)

V průběhu akce bylo zjištěno celkem několik porušení, kdy nejčastějším prohřeškem bylo porušení v oblasti sociálních předpisů. Policisté udělili za porušení v oblasti sociálních předpisů celkem 7 kaucí v částce 515 tisíc korun. Za poručení sociálních předpisů bylo uloženo 9 pokut ve výši 26 tisíc korun. U jednoho z kontrolovaných vozidel bylo navíc nalezeno sofistikované manipulační zařízení, které bylo pomocí AMT II aktivováno a tím manipulace jednoznačně prokázána.

Při akci byla uložena 1 kauce ve výši 20 tisíc korun za užití pozemní komunikace bez vydaného rozhodnutí ke zvláštnímu užívání řidičem přepravujícím nadrozměrný náklad. Řidiči byla uložena pokuta ve výši 2 tisíc korun. Ve 4 případech bylo zjištěno neuhrazení nedoplatků za dopravní přestupek, které byly na místě uhrazeny.

Obdobné akce na odhalování nejzávažnějších porušení a velmi závažných porušení oblasti sociálních předpisů dle nařízení 2016/403/EU, které bezprostředně ohrožují veškeré účastníky silničního provozu, budou nadále ve zvýšené míře pokračovat a to v rámci celé České republiky.

Měla by se podle vás policie na kamiony více zaměřit? Napište nám do diskuze.

Anketa
Dodržují podle vás řidiči kamionů na českých silnicích pravidla silničního provozu?
Občas jim to „ujede“, asi jako každému, ale jinak jezdí způsobně
33 %
Z předpisů si hlavu nedělají a dělají jeden přestupek za druhým
67 %
Celkem hlasovalo 2936 čtenářů.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.