Nedobíjím. A co jako? Jeď jinam, tady není povinnost dobíjet. Je to vyhrazené parkoviště

Foto: Jan Smékal

Majitelé elektromobilů nám občas posílají fotografie dobíjecích stanic, které jim blokují majitelé vozidel se spalovacím motorem. My jsme však na parkovišti OC Černý Most narazili na sobeckého elektromobilistu, který udělal to samé.


Dobíjecích míst není v České republice zrovna mnoho, a tak není nic neobvyklého, když majitel elektromobilu potřebuje dobít baterie ve svém vozidle, ale dobíjecí místo je obsazeno někým jiným. Velmi často samozřejmě jiným elektromobilistou, který také dobíjí, ale tu a tam na takovém místě zaparkuje i majitel vozu se spalovacím motorem. Že to je velmi bezohledné není asi potřeba připomínat a elektromobilisté se na takové sobecké řidiče právem zlobí.

Jo, to je tady docela běžné. Asi to mají blízko ke vchodu
Kolemjdoucí řidič na parkovišti OC Černý Most

Jenže i mezi elektromobilisty se najdou sobci, kteří si místo u dobíjecího stojanu pletou s klasickým parkovacím místem. Ohánějí se přitom tím, že u těchto míst je v drtivé většině případů značka IP12, tedy „Vyhrazené parkoviště“ s dovětkem např. „EKO VOZY“, nebo „ELEKTRO“. Podle nich tak není nikde napsáno, že je povinností vůz dobíjet, takže se ničeho protiprávního nedopouštějí.

A protože jsme jednoho takového „experta“ také potkali, když jsme chtěli dobít Peugeot 408, který máme aktuálně k testování, musíme se zeptat: „To skutečně potřebujeme na všechno zákon, nařízení, značku, nebo nějaký příkaz? Nestačilo by někdy používat „pouze“ obyčejný rozum a být vybaven alespoň elementární slušností? To skutečně ze silnic, a nejenom odtud, vymizelo šlušné chování úplně?"

Na jedné straně se zastánci modelu „co není zakázáno, je povoleno“, rozčilují nad tím, když jim někdo neoprávněné stání na vyhrazených místech před dobíjecími stanicemi vytýká, ovšem na druhé straně, kdyby někdo jiný zastavil například u stojanu u benzínové pumpy a došel si na nákup, by asi takové pochopení neměl a nadával by až do nebes.

A u řidičů dobíjecích vozidel je to už úplně nepochopitelné. Stěžují si na naschvály řidičů se spalovacími motory, ale sami se chovají vůči sobě navzájem úplně stejně. My jsme naštěstí naše auto dobili. Vedlejší místo bylo volné. Ale kdo přijel po nás, ten měl smůlu. Třeba bude toho pověstného Černého Petra mít příště řidič světlé „déesky“ z titulní fotografie. Pak si třeba uvědomí, že zaparkovat na normálním místě, o deset metrů dále od vchodu do nákupního centra, zase taková tragédie není. Rozhodně ne taková, jako když na přístrojovce svítí dojezd 10 km a dobíjecí stanice je obsazena zbytečně.

Co si o neoprávněném parkování na vyhrazených parkovištích myslíte vy? Napište nám do diskuze, a jestli se vám článek líbí, pošlete ho, prosím, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.