Negativní mýtus celoročních pneumatik padá. Jakou hloubku ale má mít jejich vzorek je oříšek

Foto: Jiří Soukup

Zimní pneumatiky mají mít minimální hloubku dezénu 4mm, letní potom 1,6mm. Ale jak je to u celoročních? Tam to může být pro řidiče trošku oříšek. V zimě je to jinak, v létě také. Nebo ne?


Pneumatiky zdražují a mnohdy nejsou ani k dostání. Většině běžných řidičů s běžnými vozy by však mohly postačit celoroční pneumatiky. Nejsou tak špatné, jak se mnohdy říká, a mnohým mohou ušetřit nemalé finanční prostředky. Mnoho řidičů se ale ptá, jak hluboký vzorek na celoročních pneumatikách mohou mít. 

Jezdím na celoročních pneumatikách a nevidím v tom řádný problém. Ráno 30 kilometrů do Prahy, odpoledne zpět, o víkendu se psem do lesa. Rozdíl nepoznám a nemusím kupovat druhou sadu
Jana V.; Beroun 

Hned na začátku článku o celoročních pneumatikách ale musíme zmínit, že jejich použití budeme hodnotit z pohledu „běžného“ vozu a „běžného“ řidiče. Nebavíme se tedy o silných vozech, se kterými jejich řidiči najezdí desítky tisíc kilometrů ročně, nebavíme se ani o vozech kategorie SUV nebo offroad, se kterými se řidiči často pohybují v horských oblastech. Nemluvíme ani o sportovních vozech nebo vozech se speciálním určením. 

Řeč bude o vozidlech a řidičích, kteří většinu času jezdí po městě, případně občas o víkendu vyrazí na malý rodinný výlet. Typicky to mohou být třeba druhé vozy v rodině, se kterými manželka vozí děti do školy, nebo na zájmové kroužky. V takovém případě to samozřejmě mohou být i vozy kategorie SUV, kterých jsou plná města a parkoviště před nákupními centry, ale která mnohdy na nějakou zasněženou horskou cestu nikdy nevyjela. Mluvíme o řidičích, kteří toho moc nenajezdí, řekněme tak do 15 tisíc kilometrů ročně. 

Celoroční pneumatiky by měly kombinovat to nejlepší z letních a zimních pneumatik. Samozřejmě, že jde vždy o kompromis, ale pro některé řidiče, viz odstavce výše, to bude kompromis, který jim v praktickém řidičském životě nepřinese žádné komplikace. Navíc jim může ušetřit nejen finanční prostředky za další sadu pneumatik, případně i disků, ale také problémy s řešením výměny pneu a jejich uskladnění. 

Při nákupu celoročních pneumatik ale rozhodně doporučujeme volit ty od známých výrobců. Když kompromis, tak ať je co nejlepší. Počítejte s tím, že zmíněný kompromis spočívá i v tom, že celoroční pneumatiky se sjíždějí rychleji než letní, ale pomaleji než ty zimní. V případě povinnosti mít zimní pneumatiky je také nutné si uvědomit, že i celoroční musí mít hloubku dezénu alespoň 4 mm, v létě pak postačí hloubka 1,6 mm. Rozhodně se ale doporučuje nejezdit s celoroční pneumatikou, která má hloubku dezénu menší než 2 mm. 

Máte zkušenosti s celoročními pneumatikami? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.