Parkování přes tři místa je projevem arogance, ale trestat to většinou nelze

Jak správně zaparkovat - Ilustrační foto
Foto: Jan Smékal

Na parkovištích před nákupními centry, nebo v jejich podzemních garážích, lze vidět leccos. Parkování velkými SUV přes několik parkovacích míst nevyjímaje. Je to krajně neslušné, ale bohužel i beztrestné.


Při stání přes dvě místa mohou sice policisté uložit pokutu až dva tisíce korun, ale to se týká parkování na veřejných pozemních komunikacích. Parkoviště před supermarkety a jejich podzemní garáže jsou však v drtivé většině případů soukromé pozemky a na nich platí jiná pravidla. Taková, která jsou definována v provozním řádu majitele pozemku. Za neohleduplné parkování tak policisté na takových parkovištích většinou pokuty udělovat nemohou.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž řeší pouze veřejné komunikace, nikoliv komunikace soukromé. Jakkoliv by tedy na veřejné komunikaci šlo s největší pravděpodobností o přestupek „Porušení vodorovného dopravního značení“, kdy řidič nesmí obrysem auta přesahovat do dalšího stání, na parkovišti před supermarketem to pravděpodobně přestupek nebude. Tato parkoviště totiž v drtivé většině případů patří provozovateli obchodu a nejedná se tak o veřejnou komunikaci.

Podle dostupných informací policie ani k supermarketům nejezdí a toto jednání v podstatě nijak nepostihuje. Je tak dost možné, že bezohlední řidiči, kteří pohodí své auto přes dvě parkovací místa, na takovou skutečnost spoléhají, a se slušným chováním si moc hlavu nedělají. Přitom kdyby se všichni chovali slušně a ohleduplně, bylo by na parkovišti více míst a určitě by se v rámci slušného chování dalo zamezit i tomu, aby každé druhé auto bylo odřené od souseda, který bezohledně při vystupování otevřel dveře.

Zatím to ale vypadá, že se na mnoha parkovištích odehrává boj podle pravidla „silnější vyhrává“. Spíše bychom ale řekli, že v těchto případech vyhrává lidská hloupost a arogance. A je snad jenom náhodou, že většinou takto „parkují“ majitelé velkých SUV. Ano, v některých garážích, například pod obchodním domem Kotva v Praze, se s BMW X7 zaparkuje opravdu velmi obtížně. Parkoviště totiž vznikalo v době, kdy největším autem na československých silnicích byla taxikářská Volha. Současná parkoviště ale i takto velkým vozům vozů dovolují bez problémů zaparkovat, viz. úvodní fotografie.

Setkali jste se s arogantním parkováním přes několik míst? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.