Policie nikde. Brutální přestupky ohrožující život jsou v Praze čím dál tím častější

Foto: Zdeněk Pěkný

Psychopat? Pod vlivem alkoholu? Pod vlivem omamných látek? Kdoví. Každopádně to, co předvedl řidič obstarožního Volkswagenu Transporter na pražské Jižní spojce, nemá obdoby. Dalo by se totiž říci, že jeho přestupek mohl i vraždit.


Jsou přestupky a přestupky. Zatímco například nad špatným parkováním se dá v určitých případech přimhouřit oko, za jiné přestupky by se měly odebírat řidičské průkazy na doživotí. Třeba za nebezpečné předjíždění odstavným pruhem. Zrovna takový přestupek totiž na svoji kameru zaznamenal řidič z Liberce Zdeněk Pěkný.

Předjíždění v levém odstavném pruhu

Foto: Zdeněk PěknýPan Pěkný jel v pondělí ráno na obchodní schůzku na pražské Vinohrady, když ho na Jižní spojce předjel levým odstavným pruhem řidič starší dodávky, který jel údajně navíc rychlostí, jež výrazně překračovala povolený limit. „Předjížděl jsem asi tři, nebo čtyři kamióny za sebou a v zrcátku vidím, jak se levým odstavným pruhem řítí nějaká dodávka. Ještě než jsem se stačil zařadit před předjížděný kamión, podjel mě v odstavném pruhu také. Bylo to ale až na jeho konci, takže mě vzal opravdu o centimetry. Bohužel mi ujel, ale kdybych ho dojel, vlastní máma by ho nepoznala,“, napsal nám do emailu pan Pěkný.

Video jak z akčního filmu

Na našem webu nemůžeme publikovat videa, ale záznam jsme viděli. A pro případně pochybovače musíme uvést, že z videa je zřejmé, že řidič Pěkný skutečně předjížděl kolonu kamiónů a zařadil se před ně těsně po předjetí. V žádném případě tedy nejel bezdůvodně v levém pruhu. Ostatně v takovém případě by ho dodávka předjela spíše pravým pruhem, než tím levým odstavným.

Agrese na silnicích přibývá

Vzrůstající agrese na českých silnicích je znepokojujícím trendem, který vyžaduje okamžitou pozornost. Dopravní policie by měla být aktivnější a častěji vidět na našich silnicích, aby se zvýšila bezpečnost provozu. Pokuty za agresivní řízení by měly být zvýšeny, aby odstrašily potenciální pachatele. Něco vyřeší novela silničního zákona, která vejde v platnost v lednu 2024, ale častější dohled policie nad chováním řidičů přímo na silnicích by jistě celé věci výrazně pomohl.

Jsou pokuty nízké?

Nízké pokuty totiž momentálně nefungují jako efektivní odstrašující prostředek, což dává řidičům pocit beztrestnosti při agresivním chování na silnicích. Je třeba přezkoumat a upravit tresty za porušení pravidel silničního provozu. Zklidnění situace na českých silnicích by pochopitelně pomohlo také zlepšení celkové infrastruktury silnic a křižovatek. To by totiž mohlo vést ke snížení stresu a frustrace mezi řidiči, což by mohlo omezit jejich agresivní chování. Zvýšení pokut by také mohlo pomoci odstranit i častý nešvar z ulic měst, kde si řidiči luxusních vozů nelámou hlavu s tím, že neoprávněně parkují na místech vyhrazených pro tělesně postižené

Anonymní hlášení přestupků

Některé úvahy řidičů dokonce vedou i k myšlence vytvoření anonymního mechanismu pro nahlášení agresivního chování na silnicích. To by mohlo motivovat svědky k hlášení porušení pravidel a zlepšit tak dodržování silničních pravidel na silnicích.

Psychologické testy pro hříšníky

Agresivní řidiči by měli být podrobeni povinným psychologickým testům a školením, aby se snížilo riziko opakování jejich nebezpečného chování. Zvýšení bezpečnosti na silnicích je záležitostí nás všech, a proto bychom měli společně pracovat na snížení agrese na českých silnicích.

Co si myslíte o anonymním mechanismu, prostřednictvím kterého by bylo možné hlásit dopravní přestupky řidičů? Používali byste ho? Nebylo by to moc "bonzácké"? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.