Proč jsou na značce písmena K+R, a jak dlouho se zde smí stát, neví údajně 8 řidičů z deseti

Foto: Jan Smékal

Běžná značka, kterou můžete potkat například u zastávek metra. Jenže co znamenají písmenka „K+R“ a jak dlouho se na takovém místě smí parkovat, je podle pražského učitele autoškoly pro většinu řidičů velká neznámá.


Jiří Nový, který ještě před časem pracoval jako instruktor v jedné pražské autoškole, tvrdí, že přibližně 80 procent žáků, nebo těch, kteří za jeho působení na přezkoušení, vůbec netušilo, co písmena K+R na dopravní značce IP 13e znamenají. „Ono vlastně není vůbec důležité, zda řidič zná význam písmen K+R. Důležité je, aby věděl, jak dlouho může na takto označeném místě stát. Ale to také netuší přibližně 80 procent řidičů,“ vysvětluje Nový.

Nikdo nevěděl

Na stanici metra Černý Most jsme proto zkusili udělat mezi řidiči, kteří zaparkovali právě na místě s označením K+R, takovou menší anketu. Ptali jsme se, zda vědí, co znamenají písmena K+R a zároveň, zda vědí, jak dlouho na takovém místě mohou stát. Skoro nikdo si s námi nechtěl povídat, ale ze čtyř řidičů jsme odpovědi přeci jen dostali. Tady jsou:

  • „Co znamenají písmena, to nevím, ale vím, že se tady může jenom nastoupit a vystoupit“
  • „K+R? Tak to fakt netuším. Firma, která to tady provozuje? Nevím.“
  • „Písmena K+R? Aha vidíte, to jsem nikdy neřešil. Nevím.“
  • „Roky jsem nevěděl, ale zrovna nedávno jsem o tom četl. Polibek a jeď, ale jak to je anglicky si už nepamatuji. Jak dlouho tady můžu stát? No tak dlouho, jak se budeme líbat, ne (smích).“

Maximálně 3 minuty

A jak to tedy s dopravní značkou „Parkoviště K+R“ (č. IP 13e) tedy ve skutečnosti je a co ona písmenka znamenají? Dopravní značka IP 13e označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. Zkratka K+R vychází z anglického „Kiss and Ride“, tedy polib a jeď. V principu by tedy takové zastavení nemělo trvat déle než 3 minuty.

Pozor na vysokou pokutu

Často se ovšem stává, že řidič přijede na místo označené značkou IP 13e, otevře mobil (dříve noviny) a čeká, aby někoho blízkého vyzvedl. Ačkoliv to je velmi rozšířená praxe a mnoho řidičů si myslí, že to je tak v pořádku, tak není. Takovým stáním, tedy kdy nikdo do auta nenastupuje a ani z něj nevystupuje, se řidič dopouští přestupku, za který lze ve správním řízení uložit pokutu až do výše 5 tisíc korun. Tak pozor na to.

Anketa
Věděli jste, co znamenají na značce IP 13e písmena K+R a jak dlouho se smí na takovém místě stát?
Celkem hlasovalo 7272 čtenářů.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.