„Ruská ruleta“ v Praze aneb vyjet mezi kamióny do levého jízdního pruhu je extrémní hazard

Foto: Jan Smékal

Riziko je příliš vysoké. Ucpaná Jižní spojka v Praze není vůbec nic neobvyklého. Řidiči se ze svízelné situace snaží dostat všemi možnými způsoby. Někdy ale za cenu velkého rizika, které může skončit ošklivou nehodou.


Třeba tak, že schováni mezi kamióny vjíždějí do levého pruhu, kde však mají řidiči, jedoucí právě ve volném levém pruhu, jen velmi malou šanci zareagovat. Největší riziko hrozí v místech, kde se na komunikaci připojují vozidla z postranních nájezdů a zároveň je na komunikaci souvislá kolona pomalu jedoucích, nebo stojících kamiónů. Vyjet bez rozmyslu do levého pruhu, kde v určitých případech, právě díky volnému provozu v tomto pruhu, mohou jet řidiči i osmdesátikilometrovou rychlostí, je ohromné riziko. Přesto se to děje v podstatě denně.

Někteří řidiči kamiónů nechávají mezi vozidly větší rozestupy a taková mezera potom svádí prosmýknout se z nájezdu rovnou do volnějšího levého pruhu. Na připojování do pruhů pochopitelně pamatují pravidla, která říkají, že „...při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.“ To si ale nesmí řidiči vozidel, která se připojují, vyložit tak, že mohou přejet přes všechny pruhy.

Při přejíždění z pruhu do pruhu, když není vidět provoz na silnici, je proto důležité dodržovat nejen pravidla silničního provozu, ale také používat zdravý selský rozum. Ne nadarmo se kdysi říkalo „Spěchej pomalu“. Budete-li proto vyjíždět z mezery mezi kamióny do průběžného pruhu, ve kterém je v podstatě normální provoz, nezapomeňte zapnout blinkr. Neprojíždějte mezeru mezi kamióny pod příliš otevřeným úhlem. Snažte se zařadit do řady kamiónů a pokusit se levou část vozu nastavit tak, abyste viděli do zpětných zrcátek. Když neuvidíte, nepřejíždějte. Někdy vám také pomohou ohleduplní řidiči kamiónů, kteří vám mohou ukázat, ale nespoléhejte na to.

Pamatujte, že vjíždět naslepo do průběžného pruhu lze považovat za tzv. „Ruskou ruletu“. Tedy za extrémně riskantní přestupek, který většinou neskončí jen pomačkáním plechů.

Všimli jste si podobných situací, která je vidět na titulní fotografii? Napište nám do diskuze, co si o takovém počínání myslíte.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.