Skupina Stellantis, čtvrtý největší výrobce automobilů na světě, se rozhodla přerušit vývoj vodíkových palivových článků. Není to ale kapitulace. Je to taktický ústup – a zároveň signál, že budoucnost alternativních pohonů bude daleko rozmanitější, než se může na první pohled zdát.
Zatímco konkurenti jako Toyota dál prosazují vodíkovou mobilitu, Stellantis přesměrovává pozornost jinam: na bioetanolové hybridy v Jižní Americe. A není to malý krok – investice ve výši 6 miliard dolarů, oznámená pod novým vedením Antonia Filosy, je největší svého druhu v regionu. Cílem je kompletní nová generace motorů, která spojí spalovací pohon s elektrifikací a umožní flexibilní provoz.
Konec vodíkového programu? Ano. Ale s rozmyslem.
Rozhodnutí ukončit vývoj vodíkových dodávek a pozastavit uvedení modelů Pro One bylo pragmatické. Infrastruktura pro vodík prakticky neexistuje, náklady jsou enormní a poptávka – minimálně u lehkých užitkových vozidel – velmi nízká. Provozní šéf pro rozšířenou Evropu Jean-Philippe Imparato to shrnul stručně: „Trh s vodíkem zůstává specializovaný. A bez ekonomické životaschopnosti nemá smysl pokračovat.“
Továrny ve Francii a Polsku, které měly vodíkové dodávky vyrábět, se přeorientují na jiné programy. Nejde tedy o úplné vyklizení pole, spíš o přerozdělení energie a zdrojů.
Biohybridy: Tichá ofenziva z Latinské Ameriky
Skutečný tah Stellantisu však přichází z opačné strany planety. V Brazílii, v městě Betim, se právě rodí globální centrum pro vývoj biohybridní technologie. Společnost zde plánuje uvést více než 40 nových modelů s různými úrovněmi elektrifikace – od klasických hybridů přes převodovky eDCT až po plug-in hybridy kombinující etanol, elektromotor a baterii.
Výhoda? Okamžitá využitelnost v regionech s rozvinutou infrastrukturou pro biopaliva. Brazílie je přirozeným testovacím prostředím a trh hladový po dostupných a ekologičtějších alternativách k čistým elektromobilům, které stále čelí cenovým i technologickým bariérám.
Globální realita: Baterky nestačí. Ale vodík taky ne.
Zatímco Čína sází na masivní BEV a Japonsko brání vodík, Stellantis ukazuje třetí cestu: důraz na regionální přizpůsobení. Není to o tom, co je nejvíc „trendy“ – ale co dává technicko-ekonomicky smysl. Vodík zatím ne, biohybridy ano. Elektromobilita zůstává součástí strategie, ale bude doplňována alternativami tam, kde BEV naráží.
Zatímco se západní trhy stále točí v kruhu dotací a cenových válek, Jižní Amerika se může stát novým lídrem v oblasti praktické udržitelnosti. Stellantis si to dobře spočítal. A i když vodíkový projekt Symbio (kde drží třetinový podíl) zůstává v pozadí, firma momentálně neplánuje zvyšovat své angažmá.
Opustit vodík neznamená vzdát budoucnost
Pro investory a tržní analytiky je tento krok jasný signál: Stellantis přestává investovat do slepých uliček a soustředí se na platformy, které mohou přinést reálný návrat. Biohybridní pohony se zdají být právě tou přehlíženou „třetí možností“, která má šanci obstát tam, kde elektromobily i vodík selhávají. A jestli se tahle karta opravdu otočí, možná budeme v příštím desetiletí mluvit o Brazílii jako o nové Tesle mobility.