Takhle jezdí profíci, bez nichž by nebylo co nakupovat v obchodech aneb já jsem „King of the road“

Přestupky kamiónů - nedání přednosti v jízdě
Foto: Jan Smékal

Arogantní řidiči bez jakéhokoliv respektu k pravidlům se najdou za volanty všech typů aut. Bez diskuze. Ovšem to, co někdy předvedou řidiči kamiónů, hraničí v některých případech se zdravým rozumem.


Nedání přednosti v jízdě patří mezi ty nejčastější dopravní přestupky. A zatímco někde na parkovišti u supermarketu končí taková nehoda v nejhorším případě promáčklým blatníkem, nebo rozbitým světlem, na běžných komunikacích mohou být důsledky takového přestupku často i fatální. A to i v tom případě, kdy se nehoda stane třeba v obci, kde je rychlost omezena na zdánlivě bezpečných 50 km/h.

Vy, co pořád kritizujete, přijďte se někdy svézt a změníte názor. Nejvíc kecají ti, co nejmíň ví
Radek Plaček

Při rychlosti 50 km/h totiž ujede vozidlo za jednu sekundu necelých čtrnáct metrů. Vzhledem k tomu, že průměrná reakční doba řidiče, včetně času nutného k náběhu celé brzdové soustavy, je přibližně jedna sekunda, ujede v krizové situaci auto, jedoucí padesátikilometrovou rychlostí, celých 14 metrů, než vůbec začne zpomalovat.

Při „padesátce“ to v průměru potom může být dalších 15 metrů, než auto zastaví docela. To ale hovoříme o naprosto „ideální“ situaci a suché vozovce. Stačí trochu pomalejší reakční doba řidiče, vlhká silnice, nebo třeba zapřažený přívěsný vozík s pár balíky cementu a rázem můžeme být klidně i na celkových čtyřiceti metrech.

Tuhle matematiku ale vůbec neřešil řidič kamiónu ve středočeských Předměřicích, který se při výjezdu z vedlejší silnice ani neobtěžoval zpomalit a rovnou to „poslal“ na hlavní, kde jsme právě projížděli s naším redakčním vozem na focení. Podle GPS záznamu na palubní kameře jsme jeli v daný okamžik rychlostí 41 km/h, přesto jsme museli velmi prudce brzdit. Při zmíněné „padesátce“ by to bylo už možná o pověstný „fous“.

A nejsme sami, kdo se s podobným chováním řidičů profesionálů na silnicích potkává. Například náš čtenář Pavel Novotný nám napsal: „Uvedu příklad z poslední doby. Jedu po vesnici 60 km, za mnou přistane v nebezpečné vzdálenosti kamion a začne blikat a troubit. Asi mne upozorňuje, že jedu moc rychle. Stáhnu tedy rychlost na 50 a magor se může zbláznit. Pravděpodobně není střízlivý, jinak si jeho chování nedovedu vysvětlit. Tak snad větší dohled policie pomůže“.

Kdykoliv však píšeme o přestupcích kamiónů (píšeme ale i o přestupcích řidičů osobních aut, nic proti kamiónům nemáme), strhne se v komentářích diskuze na téma, jací jsou řidiči osobních aut „kopyta“, kteří „by si to měli zkusit“ a že řidiči kamiónů jsou profíci, kteří snad učili jezdit Schumechera, Hamiltona, Verstappena a další podobné „amatéry“.

Přečtěte si také: Policejní "Kamión team" vyrazil na české silnice

Ale pánové, co máte na svých návěsech samolepky „King Of The Road“, zkuste se někdy zamyslet nad tím, jestli je vaše chování na silnici, a také respekt k silničním pravidlům a ostatním účastníkům silničního provozu, skutečně v souladu se zdvořilým královským chováním.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.