Třikrát propadneš a jsi bez řidičáku, souhlasí čeští řidiči

Foto: Jan Smékal

Žadatelé o řidičský průkaz mají na jeho získání jen tři pokusy. A to jak v teoretické, tak praktické části. S počtem zkoušek souhlasí přibližně polovina řidičů, kteří se zúčastnili průzkumu České asociace pojišťoven.


Až do poloviny roku 2021 měli frekventanti autoškol neomezený počet pokusů na složení zkoušek nutných pro získání řidičského oprávnění. Od té doby mají jen tři pokusy. „Omezení počtu pokusů mělo nejen ulehčit přehlcenému systému zkoušek, ale také vytvořit tlak na autoškoly na zkvalitnění přípravy žáků na zkoušky,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. A řidiči s tímto přístupem souhlasí. Podle průzkumu, který pro Českou asociaci pojišťoven realizovala nezávislá výzkumná agentura Ipsos, považuje právě tři pokusy za optimální v teoretické části 53 % řidičů, v praktické 49 %. Druhou optimální variantou jsou pro řidiče dva pokusy, kterou preferoval každý třetí dotazovaný. 

Mladým pomůže řidičák na zkoušku

Vedle předloňského omezení počtu pokusů zkoušek čekají na nováčky na silnicích další změny, které v rámci novely zákona o provozu na pozemních komunikacích schválila vláda. Od roku 2024 by měla začít platit možnost řídit s mentorem již od 17 let. „Cílem této změny je pomoci mladým lidem získat více praktických zkušeností a jistotu, než jim mohou poskytnout autoškoly. Řízení pod dohledem například rodiče bude mít bezesporu pozitivní efekt na řidičské dovednosti mladých řidičů,“ vysvětluje Libor Budina z Platformy Vize 0. Na tuto novinku pak navazuje takzvaný „řidičák na zkoušku“. Ten by se měl týkat těch, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky. 

Z celkového počtu dopravních nehod, které se během roku stanou v České republice, jich 11 % zaviní právě řidiči s praxí do dvou let. Z celkového počtu řidičů však tato skupina začínajících řidičů tvoří pouhá 3 %," upřesňuje Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů. Po závažném přestupku nebo po dosažení 6 trestných bodů budou muset tito řidiči podstoupit pohovor s psychologem a další školení v autoškole. Myšlenka řidičáků na zkoušku má přitom podle průzkumu ČAP velkou podporu řidičské veřejnosti a souhlasí s ním 80 % respondentů. „Mladí řidiči do 24 let jsou 2,5krát rizikovější. Mít větší kontrolu nad novými řidiči je tak jistě jednou z cest, jak zvýšit bezpečnost na českých silnicích," uzavírá Jan Matoušek.

Jak se na pravidlo "3x a dost" díváte v tomto ohledu vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbí, budeme rádi, když ho budete sdílet. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.