V sedmdesátkách známka dekadence, v současnosti spíše demence. Bezdůvodná jízda v levém pruhu

Bezdůvodná jízda vlevo
Foto: Jan Smékal

Je to k neuvěření, ale velká část českých řidičů stále ještě nepochopila, že levý pruh na dálnici slouží k předjíždění a jinak se jezdí vpravo. Co bylo v „sedmdesátkách“ známkou dekadence, je dnes spíše řidičská demence.


Bývala to prý velká frajeřina. Kdo měl v sedmdesátých letech například Saaba, Fiat Mirafiori, nebo i „obyčejnou“ Škodu 110 R, najel si na dálnici do levého pruhu a už z něj nevyjel. Ovšem to se psala sedmdesátá léta, kdy byl provoz na dálnicích, viděno dnešní optikou, velice řídký. Na dálnici se jezdí vpravo a levý pruh má sloužit pouze k předjíždění. Stačí ovšem vyjet na některou z českých dálnic aby bylo hned jasné, že tohle pravidlo Češi porušují na dálnicích snad nejčastěji.

Nasadil jsem jelenicové rukavičky, sedl do svého žlutého „erka“ a vyrazil. Levý pruh byl můj
Josef Hojda; Praha

Dlouhá cesta z minulosti

O tom, jak se v sedmdesátých letech jezdilo na českých dálnicích, nám před časem vyprávěl Josef Hojda, který pracoval jako číšník v legendární restauraci Expo 58 v Letenských sadech: „To byly zlatý časy. Vydělával jsem tenkrát docela dost peněz a koupil jsem si novou žlutou Škodu 110 R s černou střechou,“ vypráví Josef a pokračuje: „Jeden kolega měl Saaba, druhý Fiat Mirafiori a minimálně jednou týdne jsme vyráželi do Průhonic na tah. Dálnice byla v podstatě prázdná, ale všichni jsme frčeli pěkně v levém pruhu. To byla doba, panečku…“

Co ale byla tenkrát frajeřina a nikomu to nemohlo vadit, natož aby se tím zpomaloval celkový provoz, to je dneska velký problém. „Za nás to byla určitá forma frajeřiny a dekadence, při dnešním provozu to je ale spíš známka demence“, říká Josef a dodává: „Dálnice prostě kapacitně nestačí a blokovat levý pruh, i když týpek jede povolených 130km/h, je fakt do nebe volající hloupost“.

Současná situace na českých dálnicích

Dnešní doba přinesla mnoho technologických pokroků a změn v dopravě, ale jedno pravidlo na dálnicích zůstává stále stejné - pruhování. Zatímco v minulosti byl provoz na dálnicích méně frekventovaný, nyní se situace dramaticky změnila. České dálnice jsou plné automobilů, kamionů a dalších vozidel, což vyžaduje zvýšenou opatrnost a dodržování pravidel.

Význam pravého pruhu

Pravidlo, že se na dálnici jezdí vpravo a levý pruh slouží pouze k předjíždění, není náhodné. Hlavním cílem tohoto pravidla je zvýšení bezpečnosti na silnicích a minimalizace rizika dopravních nehod. Když všichni řidiči dodržují pravidlo pravého pruhu, snižuje se rychlostní diference mezi vozidly a minimalizuje se nutnost prudkých manévrů.

Časté porušování pravidla

Bohužel, i přes jasný význam pravého pruhu se ukazuje, že mnoho řidičů na českých dálnicích toto pravidlo ignoruje. Často můžeme pozorovat, jak vozy zbytečně zůstávají v levém pruhu, a to i při optimálních podmínkách pro jízdu v pravém pruhu. Takové chování zpomaluje provoz a zvyšuje riziko nehod.

Jak se na bezdůvodnou jízdu v levém pruhu díváte vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.