Vypadá to snadno, ale velká část řidičů neví, jak si nastavit zpětné zrcátko

Foto: Jiří Soukup

Kdysi se to učilo na první hodině v autoškole. Kdo to potom při zkušební jízdě neudělal, řidičský průkaz nedostal. Dnes se zdá, že triviální nastavení zpětného zrcátka je pro mnoho řidičů stále záhadou


Když si naši tátové dělali řidičský průkaz, byla mnohdy vnější zpětná zrcátka umístěna pouze na levé straně, tedy na straně řidiče. Dnes musí mít auta zrcátka dvě, každé druhé má ještě navíc parkovací kameru, případně i boční a přední kamery. Možná i proto stále více řidičů podceňuje správné nastavení klasických zpětných zrcátek a nevidí tak správně, co se vedle nich, nebo za nimi, v provozu děje. Jak si tedy správně zrcátka nastavit? Žádná raketová věda to není.

Pro správné nastavení zrcátek je však potřeba nejdříve zaujmout správnou polohu za volantem. V praxi to znamená, že opěradlo by mělo být nastavené spíše kolmo, noha při sešlápnutí spojkového nebo brzdového pedálu by měla zůstat stále mírně pokrčena a ruce na volantu by měly být na pomyslné „trojce“ a „devítce“. U moderních vozů je v těchto místech volant speciálně vytvarován. Jakmile budete sedět v této poloze, začněte s nastavováním zrcátka.

Levé zrcátko určitě NENASTAVUJTE tak, abyste obraz v něm viděli podobně, jako je to na úvodní fotografii. V zrcátku musíte totiž vidět i bok svého auta, abyste v provozu získali lepší perspektivu o situaci vedle vás. Při pohledu do zrcátka musíte hned vědět, kde se druhé auto nachází, jak daleko je od vás, kde je obrubník, atd… Také při parkování vám velmi pomůže, když v zrcátku uvidíte i zadní část svého vozu. Budete se tak před překážkou, nebo třeba u vedle stojícího auta, lépe orientovat.

Obdobně si nastavte i pravé zrcátko. K pohledu do něj budete však muset více natáčet hlavu než k pohledu do levého zrcátka. Pamatujte na to, protože většinou s pootočením hlavy trochu pohnete i s trupem. Každý centimetr je potom znát. Dobré také je zkusit zjistit, kde se nachází tzv. mrtvý úhel. Stačí, když požádáte kolegu nebo partnerku, aby si stoupli vedle auta a pomalu se vedle něj, krok za krokem, pohybovali. V určité poloze je vedle svého auta neuvidíte ani ve zpětném zrcátku, ani periferním viděním. A pozor, do tzv. mrtvého úhlu se mnohdy vejde i celá dodávka. Pamatujte na to při předjíždění nebo přejíždění z pruhu do pruhu.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.