Žádný „kruháč“, ale okružní křižovatka. Neznalí řidiči zmatkují a neví, kdo má přednost

Foto: Jan Smékal

Zatímco kruhový objezd je pro některé řidiče jednou velkou záhadou, „obyčejná“ křižovatka ve tvaru kruhu pro ně může být téměř neřešitelný oříšek. Následky neznalosti rozdílu však bývají fatální.


Kruhový objezd je pro drtivou část českých řidičů naprosto běžným úkazem a nebývá tak pro ně problém vyřešit na něm problematiku přednosti v jízdě. Před drtivou většinou „kruháčů“ je totiž umístěno nejen svislé dopravní značení C1, tedy „Kruhový objezd“, ale také značka P4, tedy „Dej přednost v jízdě“. V takovém případě mají vozidla, která se již pohybují po kruhovém objezdu, přednost před vozidly, která na kruhový objezd teprve přijíždějí.

Změna ale nastane v situaci, kdy je před okružní křižovatkou umístěna pouze značka C1, tedy „Kruhový objezd“. V takovém případě se přednosti v jízdě řídí jinými pravidly, nejčastěji tzv. „pravidlem pravé ruky“. V takovém případě jde totiž o běžnou křižovatku, která má tvar kruhu. A jako na běžné křižovatce je také potřeba se na ní chovat. A tady nastává pro některé řidiče zmatek.

Do 1. 7. 2006 totiž platila přednost na kruhovém objezdu, což znamená, že řidič vozidla vjíždějícího na kruhový objezd musel dát přednost vozidlům, která již po kruhovém objezdu jedou. Neplatilo zde tedy pravidlo přednosti zprava. Podle novelizace pravidel silničního provozu od 1. 7. 2006 obecně platí i na kruhovém objezdu přednost zprava. Ale pozor! Toto platí právě a jenom v tom případě, pokud není přednost na kruhovém objezdu vyznačena dopravními značkami „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“.

Pokud tedy značka „Dej přednost v jízdě“, nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“, před okružní křižovatkou chybí, platí přednost zprava. Tedy ten, kdo již jede po kruhové křižovatce, musí dát přednost zprava. Tedy těm řidičům, kteří na křižovatku vjíždí. Tato úprava je pro některé řidiče poněkud zmatečná a mají pocit, že když před křižovatkou vidí značku C1, tedy „Kruhový objezd“, mají na „kruháči“ přednost. A to je právě ta zrada. Pozor na ni.

Takových křižovatek není naštěstí v České republice nijak moc, přesto se tu a tam objeví. A kdo správně nezareaguje, může způsobit dopravní nehodu. Některé obce na podobné křižovatky upozorňují, viz. například titulní fotografie z Mladé Boleslavi, jinde ale spoléhají na to, že řidiči znají předpisy a pečlivě sledují dopravní značení.

Přečtěte si: Někdy mám chuť pražské řidiče zfackovat, říká původem brněnský řidič tramvaje 

Znáte nějakou okružní křižovatku, na které platí přednost zprava? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.