Zákeřný chyták z autoškoly: Může se na zákazu zastavení zastavit? Ano, může

Foto: Jiří Soukup

Tahle otázka byla před pár lety snad v každém testu v autoškole. Přesto, že odpověď na ní je notoricky známá, mnoho uchazečů o řidičský průkaz právě na této otázce pohořelo.


Rozdíl mezi zastavením a stáním by měl znát každý řidič. Přesto tomu tak není a mnoho řidičů stále tápe, jak to vlastně s těmi zákazy je. Přitom pochopit rozdíl mezi zastavením a stání je velice snadné. Stejně tak jako pravidlo, kdy se může na těchto zákazových místech zastavit, resp. stát. Co nám tedy zakazuje dopravní značka B 28 na titulní fotografii?

Jde o značku B 28, tedy „Zákaz zastavení“, která zakazuje zastavení nebo stání, tj. uvedení vozidla do klidu. Ale pozor! Toto se pochopitelně nemůže vztahovat na situace vyvolané  okolnostmi v provozu na pozemních komunikacích. To je např. stojící kolona vozidel, překážka na silnici, dopravní nehoda, atd… V takové situaci vozidlo pochopitelně zastavit můžete, resp. musíte. Odpověď na otázku z titulku tedy zní: „Ano, na zákazu zastavení se zastavit může, ale pouze v tom případě, vynutí-li si to okolnosti v provozu na dopravní komunikaci“.

Řidič vozidla na titulní fotografii však zastavit vozidlo kvůli okolnostem v dopravě rozhodně nemusel, v tomto případě tedy spáchal dopravní přestupek. A to i v tom případě, kdyby zastavil pouze na dobu nezbytně nutnou k nastoupení/vystoupení osob, nebo naložení/vyložení nákladu. Taková výjimka na úseku označeného značkou B 28 neplatí.

Platí ovšem na úseku, který je označen značkou B 29, tedy „Zákaz stání“. Tato značka totiž zakazuje stání, tedy uvedení vozidla do klidu na dobu delší, než nezbytně nutnou k naložení/vyložení nákladu, nebo k nastoupení/vystoupení pasažérů. Zastavíte-li tedy na takovém úseku, aby mohla manželka vystoupit z vozidla, je to v pořádku. Zastavíte-li však na stejném místě abyste si došli na poštu vyzvednout dopis, už to v pořádku není. A raději ani nezkoušejte na policisty hrát hru že „…i dopis je náklad, který nakládáte do auta…“.

Na zákazu stání nesmí zastavit ani vozidlo kurýrní služby, jehož řidič nese zákazníkovi nákup do třetího patra. Naopak, budete-li se stěhovat a nakládat/vykládat z auta nábytek, stát na takovém místě můžete.

Věděli jste, že na zákazu stání můžete stát? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.