„Zavřeli by mi v obchodě. Ostatní mohli jet taky“, tvrdí řidič, který projel záchranářskou uličkou

Ilustrační foto
Foto: Jiří Soukup

Kdyby hloupost nadnášela, Uvele12 by se nad dálnicí vznášel jako holubička. Možná takto by legendární doktor z ještě legendárnějšího československého seriálu okomentoval názor řidiče, který projel záchranářskou uličkou, protože by mu zavřeli v obchodě.


Mnohakilometrová fronta na dálnici, hodinové čekání, v rádiu nudná politická diskuze, prostě nuda jako v Brně. Každý druhý řidič přemýšlí nad tím, jaké by to bylo, kdyby mohl vjet do lákavě prázdného pruhu uprostřed dálnice, šlápnout na plyn a projet ucpaný úsek během pár minut. Jenže to nejde. Ten pruh, jemuž se říká „záchranářská ulička", je určen jen pro vozy IZS. Tedy sanitky, policii a hasiče. Za zvláštních okolností tam může vjet i třeba vůz asistenční služby, nebo odtahovka. A to je vše.

Existují ale řidiči, kteří si pravidla silničního provozu ohýbají po svém a domnívají se, že to tak je v pořádku. Někteří mají dokonce pocit, že tím udělali dobrý skutek. Například čtenář s přezdívkou Uvele12 nám napsal toto: „Sám jsem vjel do záchranářské uličky na dálnici. A nechápu, proč bych nemohl? Zapnul jsem si navigaci a zjistil, že za 100 metrů je výjezd z dálnice na nějaké město, tak proč bych měl tedy čekat hodiny v koloně? Pouze jsem opouštěl tedy dálnici na výjezd, který byl 100 metrů. Všichni ostatní stáli dál další 3 hodiny a jen já sjel z dálnice a všem jsem mával, aby měli lepší náladu. Haha. A kdybych si nedodal odvahy, ještě teď bych stál na dálnici. A proč není nikde napsané, že pokud někdo chce pryč z dálnice a má kousek odbočovací pruh, tak může použít záchrannou uličku? Akorát po něm se alespoň uvolní místo. A ostatní řidiči taky mohli ale oni raději venčí pejsky a kouří. Navíc na mě nepočká obchod, když v 17 hodin zavře. Prostě je nesmysl čekat hodiny v koloně, stačilo vyjet z pitomé dálnice a přes okresky jsem se za pár minut dostal kam jsem potřeboval. Dálnice je k ničemu, když na ní auta stojí a navíc nehoda byla asi až 5 km ode mě, viděl jsem občas dálnici, kde stále stála auta, protože okresní cesta vedla občas blízko dálnice! Takže jsem spíše udělal dobrý skutek a nikdo mě nezastavil“.

Takový názor asi nemá smysl komentovat. Nebo snad ano? Kolik metrů ke sjezdu je v pořádku? Když se může sjíždět 100, tak proč by mělo vadit 150? A když jedu 150, tak 200 taky nikoho nezabije. Anarchie, jak z učebnice. Zneužití záchranářské uličky je velmi závažný přestupek, a například u našich rakouských sousedů vás taková hloupost může přijít až na 2180 euro, tedy více než 50 tisíc korun. V Rakousku Vám může policie dokonce v ojedinělých případech za spáchání vážného přestupku a neuhrazení pokuty zabavit dočasně vozidlo. Do záchranářské uličky proto nikdy nevjíždějte. Ani v případě, že je sjezd za 100 metrů. Nejen kvůli pokutě, ale především proto, že můžete zablokovat příjezd záchranářů k místu nehody a ohrozit tak zdraví a životy účastníků nehody.

Jaký se díváte na názor čtenáře s přezdívkou Uvele 12? Měl by se řidič sám rozhodnout, zda je v pořádku do uličky vjet, bez ohledu na pravidla, která to jasně zakazují? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.