Auta na CNG budou mít dražší provoz. Stlačený zemní plyn totiž s novým rokem výrazně podraží

Foto: ŠKODA Auto

Průměrná cena CNG klesla díky odpuštěnému DPH pod 30 Kč/kg. Stlačený zemní plyn však zřejmě podraží, pokud se od ledna daň vrátí na standardní hodnotu.


Nulová sazba DPH na plyn se podle Českého plynárenského svazu (ČPS) v listopadu a prosinci letošního roku naplno promítla do konečných cen na plnicích stanicích většiny dodavatelů CNG. Z říjnových cenových extrémů, které se pohybovaly někdy i kolem 60 Kč/kg, spadly ty nejvyšší ceny díky odpuštěné DPH na méně než 50 Kč. Průměrná cena CNG v Česku je pak v současnosti zpět pod 30 Kč/kg. Aktuální ceny zveřejňuje portál CNG.cz.

I přes zdražování si CNG zachovává svou cenovou výhodu ve srovnání s benzínem. Ten totiž podražil výrazně více. „Zatímco odpovídající množství CNG, tedy metr krychlový, vycházel začátkem letošního roku ve srovnání s litrem Naturalu 95 levněji průměrně o více než 8 korun, nyní je rozdíl i díky odpuštěné DPH téměř dvojnásobný. Průměrná cena metru krychlového je totiž přes 21 korun, zatímco cena litru benzínu činí průměrně skoro 37 korun,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací i CNG karty.

„V případě, že se od ledna daň vrátí na standardní hodnotu, budou ceny CNG v konečném důsledku samozřejmě růst,“ předpokládá Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS, podle které lze dlouhodobý vývoj cen zemního plynu při současném dění na trhu predikovat jen velmi těžko. „Mírný optimismus nicméně můžeme cítit při pohledu na aktuální data nizozemského obchodního hubu. Zde lze pozorovat 50procentní pokles cen pro druhý kvartál roku 2022 oproti cenám v prvních třech měsících,“ dodává Lenka Kovačovská.

CNG bude i se započtením DPH nadále cenově výhodnější oproti drahému benzínu. I tak ale firmy nebo podnikatelé stále více využívají nástroje, které umí provoz flotily vozů na plyn zlevnit. „Aktuálně zaznamenáváme historicky největší odběry plynu prostřednictvím námi poskytovaných CNG karet. V posledních dvou měsících se jedná o meziroční růst o 60 až 70 procent a zatímco loni dosáhly celkové odběry firem sdružených v naší nákupní alianci 500 tisíc kilogramů CNG, letos to bude více než 600 tisíc kilogramů,“ říká Damir Duraković. „Naše CNG karta zajišťuje přibližně u stovky plnicích stanic innogy Energo a E.ON Energie trvalou slevu 2 koruny na kilogram CNG, respektive nyní bez odpuštěné DPH 1,65 koruny na kilogram,“ doplňuje ředitel Axigonu s tím, že kupříkladu na většině plniček E.ON vychází v současnosti metr krychlový plynu pro držitele CNG karty na necelých 18 Kč. Úspora oproti průměrné ceně litru benzínu se tak blíží 20 korunám.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.