Vyplatí se auto na CNG? Stlačený zemní plyn někde stojí již téměř stokorunu

Foto: ŠKODA Auto

Stlačený zemní plyn (CNG) v posledním půlroce zdražil téměř na dvojnásobek. Průměrná cena je nyní více než 60 Kč/kg, v extrémních případech si plnicí stanice účtují téměř stokorunu za kilogram plynu.


Cenová výhoda CNG v porovnání s benzínem se tak v tuto chvíli téměř vytratila. Ještě začátkem loňského října byla totiž průměrná cena CNG asi 31 Kč/kg, nejvyšší ceny se tehdy vyšplhaly na 49,90 Kč/kg. Aktuálně se obě hodnoty již téměř zdvojnásobily. Průměrná cena CNG je totiž už více než 60 Kč/kg a celkem šest plnicích stanic si za jeden kilogram zemního plynu účtuje dokonce 99,90 Kč. 

V průměru nyní CNG ekvivalent jednoho litru benzínu stojí necelých 43 Kč/m3, přičemž průměrná cena benzínu aktuálně klesla také pod 43 Kč/l. Cenová výhoda CNG se tak vytrácí,
Damir Durakovič; Generální ředitel Axigon 

Pro mnoho řidičů bylo v minulosti zajímavým řešením, jak zlevnit provoz svého vozu, přestavět auto na LPG, resp. CNG, případně si koupit ojeté auto s již zabudovanou přestavbou. Nejčastěji se k nám takové vozy dovážely z Nizozemska, kde je vysoká penetrace vozidel na LPG, resp. CNG. Jedním z nejoblíbenějších rodiných vozů na LPG byl model Opel zafira, který je v benzínových a dieselových variantách stále jedním z nejžádanějších vozidel kategorie MPV

Pro cenové srovnání CNG a benzínu je třeba přepočíst cenu plynu za metr krychlový. „V průměru nyní CNG ekvivalent jednoho litru benzínu stojí necelých 43 Kč/m3, přičemž průměrná cena benzínu aktuálně klesla také pod 43 Kč/l. Cenová výhoda CNG se tak vytrácí,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. Při nákupu ojetého vozu je proto v současné době velmi pečlivě zvážit, zda cenová výhodnost provozu, která ještě před půl rokem byla poměrně výrazná, přetrvá i v dalších letech. Do kalkulace je samozřejmě nutné započíst i náklady na nutný servis a revize celého zařízení.

S cenou 99,90 Kč/kg se totiž dostáváme přes 71 Kč/m3, což je výrazně více než aktuální cenová maxima u benzínu. V cenách na různých plnicích stanicích ale panuje značný rozptyl, takže na druhou stranu lze CNG stále ještě odebírat za výhodnější ceny v porovnání s benzínem.

Koupili byste si ojetý vůz na CNG nebo LPG? Napište nám do diskuze, co vás na tomto druhu pohonu láká, nebo naopak odrazuje.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.