Chytrá auta, a ještě chytřejší průmysl. Kdo ponese vinu za nehodu autonomního vozidla?

Foto: Malte helmhold / unsplash

Od vynálezu benzinového motoru před více než sto lety ušel automobilový průmysl dlouhou cestu. V současné době prochází tento průmysl rozsáhlou transformací, která je z velké části způsobena rychlým technologickým pokrokem. A to od elektrických pohonných jednotek až po systémy autonomního řízení.


Jednou z největších změn, které technologie přináší, je přechod na elektrické a hybridní pohony. Rostoucí dostupnost elektromobilů podnítila vývoj účinnějších a spolehlivějších baterií, nabíjecí infrastruktury a elektromotorů. Díky tomu se elektromobily stávají pro některé spotřebitele schůdnější volbou a automobilky byly nuceny investovat do nových technologií a výrobních zařízení. Díky tomu se elektromobily stávají cenově dostupnějšími a začínají měnit způsob, jakým lidé přemýšlejí o dopravě.

Další oblastí, kde má technologie velký vliv, je vývoj autonomních systémů řízení. Pokroky v oblasti senzorů, umělé inteligence a strojového učení umožnily, aby se vozidla alespoň nějakým způsobem řídila sama. Autonomní vozidla se testují a vyvíjejí po celém světě a očekává se, že se v příštích letech stanou běžným jevem na silnicích. Stále však zbývá překonat mnoho překážek, včetně zajištění bezpečnosti autonomních vozidel, vybudování důvěry veřejnosti v tuto technologii a stanovení předpisů, které by upravovaly jejich používání. Velkým problémem plně autonomních vozů bude také legislativa, zvlášť při zavinění dopravní nehody. Zásadní bude také vývoj umělé inteligence v oblasti rozhodování. Respektive, jak se umělá inteligence rozhodne, když nastane nějaká neočekávaná situace.

Velkou roli v automobilovém průmyslu hrají také tzv. velká data (big data) a propojené technologie. S rozšířením chytrých telefonů a dalších připojených zařízení je k dispozici obrovské množství dat o tom, jak lidé používají automobily. Tato data se využívají k vývoji nových technologií a služeb, jako je prediktivní údržba, dopravní informace v reálném čase a personalizované přizpůsobení jízdy. Propojené technologie také pomáhají zvýšit bezpečnost jízdy tím, že řidičům poskytují v reálném čase informace o stavu vozovky, počasí a dalších faktorech, které mohou ovlivnit řízení.

Kromě těchto technologických pokroků se mění i samotné výrobní procesy automobilů. Využívání 3D tisku, robotiky a dalších pokročilých výrobních technologií zefektivňuje výrobní proces a snižuje náklady. To umožňuje výrobcům automobilů vyrábět automobily rychleji a efektivněji a rychleji uvádět nové modely na trh. Vede také k vývoji nových materiálů, jako jsou uhlíková vlákna a lehké kovy, díky nimž jsou automobily lehčí, pevnější a energeticky úspornější.

Je tedy patrné, že technologie mají na automobilový průmysl obrovský vliv. Od elektrických pohonných jednotek přes autonomní systémy řízení, „big data“ a propojené technologie až po pokročilé výrobní procesy – technologie mění způsob navrhování, výroby a používání automobilů. S dalším vývojem budou technologie hrát stále důležitější roli.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.