Konec klasických dodávek? Brzy je má nahradit nová generace elektrických vozidel

Foto: Stellantis

Současný razantní nárůst obchodování přes internet je hnacím motorem inovací v segmentu lehkých užitkových vozidel. Díky tomu brzy vstoupí na trh úplně nová generace elektrických dodávek.


Konstatuje to analýza společnosti LeasePlan What’s Next in LCVs. Podle studie evidovali v loňském roce provozovatelé eshopů na celém světě každý měsíc v průměru přibližně 22 miliard návštěv. Předpokládá se, že letos vzrostou tržby elektronických obchodů na 6,54 bilionu dolarů. Tak ohromné objemy vedou k zásadnímu navýšení počtu vozidel rozvážejících objednané zboží.

V budoucnu už neobstojí žádná výmluva, proč by se bílá LCV vozidla neměla vyměnit za zelená, tedy ekologická
Tex Gunning, generální ředitel LeasePlan

Zvláště pro města to představuje velkou ekologickou zátěž. Řada z nich už nyní automobilovou dopravu výrazně reguluje a do svých center zakazuje vjezd vozům s konvenčními motory. Tato tendence bude posilovat. Pro rozvážkové společnosti to představuje zásadní problém – s konvenčními vozidly nebudou moci zakázky doručit. Řešením jsou dodávky na elektrický pohon.

Jednou z takových dodávek, které se již objevily na českém trhu, je například model Peugeot e-Expert. V komplexní nabídce modelu e-Expert budou dvě úrovně dojezdu (200 km a 300 km WLTP). Klient si tak bude moci zvolit elektroverzi, aniž by se musel vzdát předností, které stojí za úspěchem modelu Peugeot Expert.

Vzhledem k tomu, že většina firemních klientů najezdí denně méně než 300 km, byla elektroverze vozu Peugeot Expert jasnou volbou. Dalším argumentem je stále omezenější možnost vjezdu do městských center, kdy v některých městech je povolen vjezd jen 100% elektrickým vozům.

Peugeot Expert, který nedávno přešel na emisní normu Euro 6D a stále více se dokáže přizpůsobit velmi specifickým potřebám klientů, brzy přijde i v 100% elektrické verzi jako Peugeot e-Expert.

Uživatelé si budou moci vybrat mezi dvěma velikostmi baterií:

  • 50 kWh s dojezdem 200 kilometrů (WLTP),
  • 75 kWh s dojezdem 300 kilometrů (WLTP).

Peugeot e-Expert zůstává věrný koncepci značky Peugeot „POWER OF CHOICE“, podle níž není nutné pořizovat si jiné vozidlo, pokud chcete řídit elektromobil. Zachoval si propracovaný styl, kterým se vyznačují verze se spalovacím motorem, a stejnou velikost nákladového prostoru.

Chytřejší a čistší dodávkové automobily se stanou novou normou. V budoucnu už neobstojí žádná výmluva, proč by se bílá LCV vozidla neměla vyměnit za zelená, tedy ekologická. Dobrou zprávou je, že na trh hodlá vstoupit celá řada dodávek s nulovými emisemi, které mají potenciál zásadně přeměnit logistiku na takzvané poslední míli,“ komentuje závěry analýzy Tex Gunning, generální ředitel nadnárodní leasingové společnosti LeasePlan.

Stoupající zájem o LCV vozidla s alternativními pohony potvrzuje také česká pobočka LeasePlanu. Jejich uživatele lze podle firmy rozdělit do dvou skupin. První tvoří velké společnosti, často nadnárodní korporace, které pořizováním elektrických LCV vozidel demonstrují svou odpovědnost za životní prostředí. Do druhé skupiny patří firmy a organizace, pro které mohou být elektrické dodávky už dnes i ekonomickým řešením.

„Jde především o rozvážkové subjekty působící na malém území, typicky v rámci jednoho města. V poslední době takových klientů přibývá. Rozšíření nabídky o nové modely elektrických dodávkových vozidel zájem o tento pohon ještě zvýší,“ míní Jan Petráň, manažer společnosti LeasePlan Česká republika pro oblast LCV vozidel.

Analýza společnosti LeasePlan What’s Next in LCVs obsahuje souhrn nejnovějších trendů v oblasti lehkých užitkových vozidel, informace o budování souvisejících městských logistických center, která budou sloužit i jako hromadná dobíjecí místa pro flotily elektrických dodávek, o roli konektivity při zajišťování chytřejší a efektivnější logistiky na poslední míli. Studie poskytuje také přehled nové generace modelů elektrických LCV vozidel, které přicházejí na trh. Zvláštní pozornost přitom věnuje dvěma nováčkům v oboru: značkám Arrival a Rivian.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.