Provoz elektromobilů se některým českým majitelům přes víkend prodražil i o více než 200 procent

Foto: Jiří Soukup

Jezdili za necelou korunu, teď budou jezdit za dvě. Nedávný pád velkého dodavatele energií totiž v plné nahotě ukázal, jak se může provoz elektromobilu v podstatě ze dne na den prodražit i o více než 200 procent


Jeden z hlavních argumentů příznivců elektromobility, kromě bezemisního provozu, byl, v porovnání se spalovacími motory, levnější provoz. Všichni sice očekávali, že cena elektrické energie nezůstane na cenách ze začátku roku. Počítalo se i s tím, že vzroste spotřební daň, minimálně pro dobíjecí stanice. S čím se ale nepočítalo, s pádem jednoho z největších obchodníků s elektrickou energií v Česku.

Do teď jsem jezdila cca za 80 haléřů na kilometr, po nové cenové nabídce energetické společnosti to bude 1,80 Kč. Pro mě je teď elektromobil na provoz stejně náročný jako předchozí auto s benzínovým motorem
Karolína W.; Majitelka elektromobilu

Necelý milión domácností se tak v podstatě ze dne na den ocitl bez svého dodavatele energií a lidé se tak museli obrátit na tzv. Dodavatele poslední instance. Ten jim bude dodávat energie po dobu, než si najdou stálého dodavatele energií, jenže to má jeden háček. A tím je cena. Žádný z dodavatelů nepočítal s tím, že bude muset skokově obsloužit stovky tisíc nových zákazníků a energie tak pro ně bude muset nakoupit za současné ceny. Co to znamená? Nic jiného než výrazné zdražení. Podle některých zákazníků jsou nové ceny energii vyšší i o více než 200 procent.

Primárně se to pochopitelně dotkne běžné spotřeby domácností. S ohledem na počet registrovaných elektromobilů mezi nimi asi moc majitelů elektroaut nebude, přesto se ukazuje, jak je pořízení čistě elektrického vozu rizikovou záležitostí. Při dobíjení z domácího wallboxu se totiž může stát, že díky situaci, kterou nemůže majitel elektroauta nijak ovlivnit, stoupne částka nutná na jeho provoz i dvojnásobně.

Ceny elektrické energie jsou pro kalkulaci výhodnosti provozu elektromobilu klíčové. Již dříve jsme upozorňovali na to, že ceny na energetických burzách rostou o desítky procent a že provoz elektromobilu se může v následujících letech cenově srovnat s cenou za provoz vozidel se spalovacím motorem. Pád velkého dodavatele energií ukázal, že se to může stát nikoliv během let nebo měsíců, ale v podstatě ze dne na den.

Dotkl se vás pád společnosti Bohemia Energy? Jak se vám zvýšily ceny energií? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.