SDA: Elektromobily nebudou zlevňovat, spíše naopak. Lidé si je nebudou moci dovolit

Foto: Jan Smékal

Podle Svazu dovozců automobilů budou lidé nadále používat své stávající vozy se spalovacími motory a v některých zemích dojde ke zvýšení podílu dovozu starých vozidel. Se stárnutím vozového parku se tak celkově produkované emise mohou spíše zvýšit.


V roce 2035 má vstoupit v platnost zákaz prodeje nových automobilů se spalovacími motory. Nad ekonomickými dopady tohoto nařízení se vedou rozsáhlé diskuze. Bude za 12 let auto luxusním zbožím? Budou elektromobily o desítky procent levnější, než nyní? Zaniknou některé automobilky? Budou se auta spíše půjčovat, nebo vlastnit? 

Podle nás se z aut se spalovacími motory stane velice žádané zboží. Lidé si je budou hýčkat a servisovat déle, než nyní. Jejich cena nebude klesat tolik, jako v minulosti, a je tak docela dobře možné, že například desetiletá Fabia bude v roce 2035 stát více, než stála jako nová. Uvidíme. Podle Svazu dovozců automobilů je totiž potřeba připomenout, že dopad přijetí takového rozhodnutí má nejen širší environmentální souvislosti, ale také ty další. Například ekonomické, sociální a energetické. 

Podle Michala Marka, ředitele Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, se osobní doprava na emisích CO2 způsobených dopravou podílí 12 % a doprava jako taková, včetně nákladních aut, lodí a letadel, se na celkových emisích CO2 podílí 25 %. Z toho vyplývá, že osobní doprava se na globálních emisích CO2 podílí pouhými 3 %. Podle SDA je v tomto kontextu ještě dobré uvést, že za posledních 20 let byly emise škodlivých látek u osobních vozů sníženy zhruba o 90 % a že další možnosti vývoje spalovacích motorů i technologií čištění výfukových plynů mohou přinést ještě další zlepšení, pokud nebudou kategoricky zakázány. 

Podle SDA nelze ani souhlasit s vyjádřením pana Marka, že cena elektromobilů bude klesat. SDA ve své tiskové zprávě totiž uvádí, že zejména v následujících letech bude stále rostoucí poptávka po bateriových komponentech cenu elektromobilů spíše navyšovat. Rovněž vyšší poptávka po vzácných kovech do baterií, masivní investice do výrobních technologií a do vývoje se podle SDA nezbytně odrazí na vyšší ceně elektromobilů. Přitom cena baterie tvoří, a v nejbližších letech nadále bude tvořit, významnou část jejich ceny. 

Zákaz prodeje nových vozů se spalovacím motorem tak v reálu kýžené snížení škodlivých emisí v krátkodobém horizontu nemusí podle SDA přinést, pokud bude přechod na nové technologie příliš razantní a nebude akceptovat aktuální technologickou a ekonomickou situaci. Elektrická auta budou ještě po nějakou dobu pro mnoho lidí v řadě zemí obtížně finančně dostupná, což může výrazně snížit kvalitu obměny vozového parku. Lidé budou nadále používat své stávající vozy se spalovacími motory a v některých zemích dojde ke zvýšení podílu dovozu starých vozidel. Se stárnutím vozového parku se celkově produkované emise mohou naopak zvýšit. 

Z pohledu SDA je důležité, aby byla stará neekologická auta plynule nahrazována novými s výrazně nižším dopadem na životní prostředí. Razantní zákaz prodeje nových automobilů se spalovacími motory tento proces citelně zpomalí a dotkne se především menších aut, což pro ekonomicky slabší státy představuje velký problém. V neposlední řadě pak jde ruku v ruce se snižujícím se průměrným věkem vozového parku i vyšší bezpečnost silničního provozu, kterou by mohl zákaz prodeje nových vozů se spalovacím motorem negativně ovlivnit. 

Jak se díváte na zákaz prodeje nových vozidel se spalovacím motorem od roku 2035? Je to podle vás správná cesta?

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.