Testujeme levné SUV Kia Sorento – stojí méně než 100 tisíc a zvládne i tankodrom

Foto: favcars.com

Ojetá Kia Sorento nabídne i v nejlevnější variantě pohon 4x4 a dokonce redukci. V náročnějším terénu tak položí na lopatky i mnohem dražší a mladší soupeře. V bazarech je auto poměrně vyhledávané a je potřeba dobře vybírat. Nejlevnější kusy se dají pořídit již za cenu od 50 tisíc korun, ty ale k doporučení příliš nejsou. Relativně slušné kusy začínají na ceně od 100 tisíc korun. Mají nájezdy většinou v rozpěti 150 - 200 tisíc kilometrů, což při doložené servisní historii nemusí být až takový problém. I tak ale počítejte s pár dalšími tisíci na první servis v podobě výměny olejů, filtrů a brzdových destiček. Dalším nákladem bude určitě investice do nových pneumatik, ale pak už by auto mělo bez problémů sloužit.


Foto: favcars.comPrvní generace modelu Sorento vyjela k motoristům už v roce 2002. Hned po uvedení na trh se začal vůz prosazovat a díky tomu není dnes o ojetiny nouze. Na trhu je dostatek vozidel jak se zážehovými, tak vznětovými motory. Přitom nejde o žádnou zastaralou techniku, vždyť všechny naftové verze využívají turbodiesel se vstřikováním common rail. V roce 2006 prodělala Kia Sorento facelift a modernizaci, v rámci níž se do vozu dostala řada nových dílů. Ve výrobě pak automobil vydržel až do roku 2009, kdy jej nahradil stejnojmenný nástupce. Dnes můžete Sorento první řady pořídit i za méně než 50 000 korun. Přitom i ve standardním provedení nabízí pohon všech kol a možnost použití redukce pro jízdu obtížným terénem. Díky tomu se neztratí ani mimo silnice. 

Pohonné jednotky v praxi

Foto: favcars.comOd počátku výroby se automobil nabízel s trojicí motorů. Zážehovým čtyřválcem 2.4 16V o výkonu 102 kW, šestiválcem 3.5 V6/143 kW (dodával se jen se čtyřstupňovou automatickou převodovkou) a čtyřválcovým turbodieselem 2.5 CRDi/103 kW se vstřikováním typu common rail. Při modernizaci byl původní šestiválec nahrazen novým motorem 3.3 V6/177 kW a v nabídce se objevil další turbodiesel o výkonu 120 kW. Jeho výkon byl koncem roku 2006 navýšen na 125 kW. Poslední změna v nabídce pohonných jednotek se udála v roce 2008, kdy došlo k posílení šestiválce na 182 kW. Ze jmenovaných agregátů je jasně nejlepší volbou turbodiesel, který má už v provedení o výkonu 103 kW dostatek sil ve všech jízdních situacích. Navíc se s ním dá bez potíží jezdit s kombinovanou spotřebou 7,5 l/100 km, což je vhledem k velikosti a hmotnosti vozu opravdu vynikající hodnota. 

Svezli jsme se ruským "zázrakem" z osmdesátek. Ojetá Lada Niva 4x4 má i dnes co říci
Kvalitní SUV, které se v bazaru neohřeje ani pár dní a navíc je v záruce? Jedno by tu bylo...
Ojetý Jeep Grand Cherokee nepotěší každého, ale znalce nadchne
Ojetý Mercedes Benz GL - servis může být dražší než auto

Na silnici

Foto: favcars.comSorento se dodávalo s dvojím řešením pohonu všech kol. Standardně nabízí volbu ze tří režimů: pohon dvou kol (v provozu nejúspornější, uváděná spotřeba dieselu se vztahuje právě k 4x2Hi), pohon všech kol 4x4Hi (50:50) a pohon všech kol s redukcí 4x4Lo. Vhodný režim nastavuje řidič manuálně pomocí kruhového přepínače vlevo od volantu. Vyšší provedení má samočinně přiřaditelný pohon všech kol a přepínač zde má jen dvě polohy, aby bylo možné zvolit jízdu s redukcí. Využívá viskózní spojku a pracuje až v poměru 50:50. Nám přijde výhodnější základní provedení, které je na trhu i rozšířenější. Důvod? Umožňuje nastavit prostou dvoukolku a tak šetřit palivo, přitom pohon všech kol je kdykoli k dispozici.

Foto: favcars.comA jak se s vozem jezdí? Na silnici i mimo ni se ukazuje jako velice zdatný. Jízdní vlastnosti můžeme bez váhání označit jako dobré a ani z hlediska komfortu není Sorentu co vytknout. Podvozek výborně tlumí nerovnosti a solidně zvukově izoluje. Do prostoru pro cestující proniká pouze tlumený zvuk motoru, pokud zrovna pracuje ve vyšších otáčkách. Samotné ovládání auta je i přes jeho nemalé rozměry skutečně příjemné. Výtky nemáme k brzdám, řazení by ale mohlo být o něco přesnější. Interiér je skutečně prostorný, dostatek místa zde najde pětice cestujících. Zavazadelník o objemu 441 litrů bude pro většinu motoristů jistě vyhovující. Případně jej lze rozšířit sklopením zadních sedadel. Mimochodem, sedačky jsou velice pohodlné. Nepotěší ale levně vypadající plast palubní desky s podprůměrnou povrchovou úpravou. 

Časté problémy

U vozidel se vznětovým motorem si dejte pozor na stav dvouhmotového setrvačníku. Není vůbec levný, a tak pokud uslyšíte odspodu motoru při volnoběhu klapání, které po sešlápnutí spojky zmizí nebo změní zvuk, buďte ostražití. Turbodiesel také občas pozlobí EGR ventil a známé je také prosakování oleje okolo vany motoru. Samozřejmostí by měla být důkladná prověrka podvozku, který může být u SUV poškozený neopatrnou jízdnou v terénu. Když už budete mít vozidlo na zvedáku, prohlédněte i brzdová potrubí, která napadá koroze. Při jízdním testu se zaměřte na funkčnost převodovky. Někdy se objevují potíže se synchrony. Přesto představují větší riziko samočinné převodovky než manuální. S pohonem všech kol nebývají problémy. Karoserie má dobrou antikorozní ochranu a podvozek vykazuje značnou odolnost. To jsou pro změnu dobré zprávy. 

LÍBILO:

 • příznivé ceny ojetých vozů
 • schopnosti mimo zpevněnou komunikaci
 • jízdní vlastnosti
 • komfort odpružení
 • prostornost
 • pohledný design
 • nízká spotřeba turbodieselu 

NELÍBILO:

 • nízká kvalita plastů v interiéru
 • z počátku výroby slabé topení u vznětových verzí
 • manuální řazení jen jen pětistupňové  

Bezpečnost dle Euro NCAP

 • Nárazová zkouška z roku 2003
 • Ochrana posádky 4 hvězdičky z 5 možných, 25 bodů
 • Ohleduplnost při střetu s chodcem 1 hvězdu ze 4 možných, 3 body

Testujeme levné SUV Kia Sorento – stojí méně než 100 tisíc a zvládne i tankodrom

favcars.com

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.