Ani v Česku není používání palubní kamery bez pravidel. I u nás hrozí velké pokuty

Palubní kamera
Foto: Jan Smékal

Mnozí čeští řidiči se domnívají, že používání palubní kamery je u nás zcela bez omezení. To však není pravda a při nesprávném používání hrozí vysoké pokuty i v Česku.


Stále více řidičů si do svých vozidel pořizuje palubní kamery. Vzhledem k rostoucí agresivitě na českých silnicích se tomu nelze divit. Situace jako vybržďování, agresivní předjíždění, problikávání nebo neslušná gesta jsou na našich silnicích bohužel běžné. V případě nehody je záznam z kamery velmi užitečný, ale je důležité vědět, že jej nelze použít vždy a všude.

Registrační značku považujte za osobní údaj 

Je potřeba respektovat především ochranu osobních údajů. Rozmazání obličeje nebo RZ nemusí stačit. I když není zcela jasné, zda je RZ osobní údaj, rozhodně se nedoporučuje zveřejňovat ji. Stejně tak jako obličeje osob, s výjimkou policistů ve službě, kteří se při výkonu povolání nepovažují za soukromé osoby.

Osobním údajem může být i tetování

Je nutné dát pozor i na další identifikátory, které mohou vést k identifikaci konkrétní osoby. Mezi ně patří například unikátní tetování nebo specifická úprava vozidla. Přestože tetování v podobě srdíčka nebo samolepka "CZ" pravděpodobně nebudou problém, je lepší být opatrný.

Zorné pole definují stěrače

Pravidla se týkají také umístění kamery ve vozidle. Kamera nesmí být v zorném poli řidiče. Ideální je umístění za vnitřním zpětným zrcátkem, ale zorné pole lze definovat i jako oblast, kterou stírají stěrače. Kameru tedy připevněte mimo tuto oblast, což sice může při nepříznivém počasí zhoršit kvalitu záznamu, ale předejdete tak problémům s policií. A pozor, stejné to je i s různými ozdobami, které si pověsíte na vnitřní zpětné zrcátko. Řidiči si tam často věší vonné stromečky, plyšáky nebo různé krucifixy.

V zahraničí raději ne

Používání palubní kamery v zahraničí je potom kapitola sama pro sebe. Některé země ji zakazují nejen zapnutou, ale i nainstalovanou nebo dokonce uloženou v kufru. V Rakousku může pokuta dosáhnout až 25 tisíc euro. Podobná pravidla platí například ve Švýcarsku, Belgii a Portugalsku, kde kameru nesmíte mít vůbec.

Záznam z palubní kamery používejte pouze k dokázání své neviny při dopravní nehodě nebo jako záznam z cesty do prázdninového videa, a to jen v tom případě, pokud na záznamu nejsou žádné osoby, soukromé budovy, auta nebo jiné předměty obsahující osobní údaje.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.