Používáte v autě palubní kameru? Pozor, lze dostat pokutu až 25 tisíc euro

Foto: Jiří Soukup

V některých evropských zemích je palubní kamera povolena, jinde ji smíte vlastnit, ale nesmíte ji používat, ale někde ji nesmíte ani vlastnit. Pokuty za porušení pravidel bývají drastické.


Zatímco v některých evropských zemích lze používat palubní kameru v podstatě bez omezení, pochopitelně při dodržování zákonných povinností, jinde je pouhé vlastnění takového přístroje zakázáno. Bez problémů lze kameru používat například  v Chorvatsku, Itálii, Nizozemsku nebo třeba ve Španělsku. Při cestě do těchto zemí není třeba kameru schovávat, přelepovat ani se hlásit na příslušný úřad v rámci oznamovací povinnosti.

Problémové už ale může být třeba sousední Rakousko. Tak totiž všechny napevno nainstalované kamery, které snímají veřejná prostranství, podléhají oznamovací povinnosti a vyžadují registraci. Existuje sice názor, že kamera připevněná na čelní sklo automobilu, není „napevno“ nainstalovaná, ale odborníci doporučují na toto nespoléhat. Navíc jakékoliv zveřejnění záznamu, kde lze rozpoznat obličeje nebo registrační značky automobilu, je podle rakouských zákonů nepřípustné a za zveřejnění takového záznamu lze uložit pokutu až 25 tisíc eur.

Zajímavá situace v oblasti používání palubních kamer je také například v Lucembursku. Tady totiž palubní kameru můžete vlastnit, ale nesmíte ji používat. Při průjezdu touto zemí kameru proto určitě z okna sundejte. I když ji budete mít vypnutou, není dobré poutat pozornost místní policie, která je velmi pečlivá a neoblomná.

Nejhorší situace ohledně palubních kamer je v Portugalsku. Tam se sice autem vydá z Česka jen minimum řidičů, ale i tak je dobré vědět, že v této zemi je protizákonné i pouhé vlastnění palubní kamery. Nesmíte ji tedy mít ani odpojenou a uloženou například v zavazadlovém prostoru. Do Portugalska tedy s palubní kamerou rozhodně nejezděte. Nepříjemnosti s místními úřady za to rozhodně nestojí.

Komplikovaná situace je také například v USA, kde v každém státu platí rozdílná pravidla a dokonce se věnují i záznamu zvuku, nejen obrazu. Rozhodně se tedy při cestách po USA doporučuje umístit kameru tam, kde nebrání řidič ve výhledu a mít zakázáno nahrávání zvuku.

Jste pro používání palubní kamery ve voze? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.