Až polovina čerstvých řidičů se bojí vyjet na silnici. Neznají totiž základní patero

Foto: Pixabay

Autoškola je základ, ale za těch pár hodin se jezdit nenaučíte. Důležitá je praxe, ale té se až polovina čerstvých řidičů bojí. Přitom stačí dodržet základní patero a ježdění může být hračkou, někdy i zábavou.


První měsíce a roky jsou pro čerstvého řidiče nejrizikovější. Často jezdí půjčeným vozem, například od rodičů, jehož ovládání ale dokonale neznají. Někdy přeceňují své řidičské schopnosti případně podceňují nástrahy počasí nebo hustého městského provozu. Odborník z plzeňské autoškoly přitom radí, že stačí dodržet základní desatero čerstvého řidiče a řízení se může v krátkém čase stát mnohem jistější a především bezpečnější. A v čem zmíněné desatero spočívá?

Praxe je nutná, stejně tak jako respekt k autu, provozu i svým schopnostem. Bez toho se ještě z nikoho dobrý řidič nestal
Norbert Malý; Autoškola, Plzeň

Poznejte své auto

Jistota při řízení je základ. Nelze se rozptylovat přemýšlením, kde se zapínají světla, pouští stěrače nebo třeba zadní mlhovka. Řidič musí své auto dokonale znát, aby mohl 100 procent své pozornosti věnovat samotnému řízení a provozu kolem. Je proto dobré zkusit si řídit někde na opuštěném místě a při jízdě, klidně i velmi pomalé, vyzkoušet, kde jsou potřebné ovládací prvky, jak je vidět ve zpětných zrcátcích, při jaké vzdálenosti od překážky začíná pípat parkovací senzor, jak fungují automatické stěrače nebo světla, atd…

Snažte se jezdit společně se zkušeným řidičem

Když to jenom trochu půjde, posaďte si vedle sebe zkušeného řidiče. Může poradit, jak zvládat některé dopravní situace, pomůže se sledováním provozu nebo například s vyhodnocením zapeklité situace na křižovatce. V případě delší cesty vás může i vystřídat, když budete z řízení unaveni.

Učitel autoškoly vysvětluje, jak vyjet ze závěje. Zvládnout to může i začátečník, musí se ale zout
Jednu z těchto chyb dělá v zimě v autě úplně každý řidič. Některé jsou opravdu nebezpečné

Vybírejte si trasy s nízkým provozem

Učit se jezdit v pražské ranní dopravní špičce není úplně dobrý nápad. Stres je špatný rádce a může budoucího řidiče od dalších jízd odradit. Navíc v hustém provozu se často setkáte s bezohlednými kolegy řidiči, jejichž chování vás může vystresovat natolik, že ztratíte koncentraci a může dojít k nehodě. Předvídavost, jak se budou chovat ostatní řidiči, totiž získáte skutečně jenom praxí.

Nepřeceňujte své síly

Vyjet v létě na rovnou silnici bez provozu není úplně to samé, jako vyrazit o zimním víkendu na lyžařské dobrodružství do Krkonoš. Mějte respekt k provozu i k počasí, dělejte časté přestávky a nestyďte se požádat zkušenějšího kamaráda o případné vystřídání za volantem. Samozřejmostí je dodržování dopravních předpisů a žádné riskování

Jezděte co nejčastěji

Opakování je matka moudrosti a získání řidičské praxe je nutnou podmínkou k tomu, abyste se na silnici cítili bezpečně, jezdili plynule a nijak neohrožovali sebe ani své okolí. Snažte se proto jezdit co nejčastěji a uvidíte, jak se jízdu od jízdy budete cítit jistěji.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.