Co dělat, když vás míjí kolona civilních aut s modrým majákem

Foto: Jiří Soukup

Kolona civilních aut s modrými majáky projíždí hustým provozem a někteří z řidičů ostatních aut začnou zmatkovat. Jeden uhne doleva, druhý doprava, třetí zůstane stát v křižovatce


Silniční zákon řadí mezi vozidla s právem přednostní jízdy nejen sanitky, policejní a hasičská auta, ale i vozy vězeňské služby, poruchové služby plynárenských zařízení nebo například vozy celní správy. Tato vozidla jsou vybavena modrým majákem a zvláštním zvukovým zařízením. Řidiči těchto vozidel, jestliže užívají zvláštního výstražného světla modré nebo červené barvy, nemusí dodržovat některé dopravní předpisy. Naopak, ostatní řidiči se musí v tu chvíli držet zvláštních předpisů. Víte, jak se například chovat v situaci, kdy vás míjí kolona vozidel s právem přednosti v jízdě? 

Podle zákona mohou být takovými vozy totiž i na první pohled úplně obyčejná auta, která jinak slouží k civilním účelům. Mohou to být například vozidla zpravodajských služeb při přepravě nosičů utajovaných informací nebo osob, kterým poskytují ochranu. A takové vozy lze občas, především v pražských ulicích, spatřit. Navíc mnohdy v koloně. 

Jestliže taková vozidla potkáte, jste podle zákona povinni umožnit vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidlo na takovém místě, abyste jim nepřekáželi. Ale pozor, do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat. Mezi další povinnosti patří povinnost zpomalit nebo zastavit vozidlo, svítí-li zvláštní výstražné světlo modré nebo modré a červené barvy na stojícím vozidle. 

Občas je na silnicích k vidění vozidlo, které má sice modrý maják, ale tak nějak tušíte, že si ho tam majitel namontoval kvůli tomu, aby mohl snadněji projíždět dopravní zácpou. Jakkoliv se takové případy skutečně dějí, nelze podobná auta blokovat. V provozu na pozemních komunikacích je sice zakázáno neoprávněně užívat zvláštních výstražných světel a zvláštního zvukového výstražného znamení, které užívá vozidlo s právem přednostní jízdy, nebo je napodobovat. Zda tomu tak skutečně je, však musí posoudit pouze k tomu určený orgán, nikoliv ostatní řidiči.

Potkali jste někdy auto, jehož řidič si pravděpodobně namontoval na auto modré majáky neoprávněně? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.