Dělá to policie správně? Kdy můžete dostat botičku a kdy vás mohou odtáhnout

Foto: Jan Smékal

Prázdné místo po odtažení auta, nebo tzv. botička. To není rozhodně nic, s čím by se chtěl řidič po návratu k místu, kde své auto zaparkoval, potkat. Ne vždy je ale odtah, nebo nasazení botičky, oprávněný.


Zaparkovat v Praze, případně v dalších velkých městech, je čím dál tím složitější disciplína. Všude samé zákazy, přeplněné ulice a chybějící parkovací domy. Řidiči tak často ve spěchu a stresu zaparkují i na místech, kde je to zakázané. Co následuje? Buď je „odchytí“ monitorovací vůz s kamerami, který kontroluje zaplacení parkovného v placených zónách, nebo jim policie připevní na kolo tzv. „botičku“. Jestliže řidič zaparkuje opravdu nevhodně, může se stát, že policie nařídí i odtah auta. Ale kdy se nasazuje botička a kdy je nařízen odtah?

Pokud vás odhalí monitorovací vozidlo, přijde do několika dnů výzva k zaplacení pokuty ve výši 500 korun (naše zkušenost). V případě, že pokutu nezaplatíte, bude pravděpodobně zahájeno správní řízení, kde hrozí povinnost uhrazení nejen správního poplatku ve výši tisíc korun, ale také pokuta se zvýší. A to až na 2500 korun. Ale pozor, jestliže vás u špatně zaparkovaného vozu nachytá policista, může být pokuta až dva tisíce korun.

Strážník ale může také nařídit upevnit na aut tzv. „botičku“. To v tom případě, že řidič parkuje například na chodníku, nebo porušil zákazovou značku. Především tedy značku „Zákaz zastavení“ a „Zákaz stání“. Botička je odstraněna ihned po projednání a vyřešení přestupku přímo na místě.

Ohledně odtahu lze konstatovat, že v obecné rovině je nařízen pouze tehdy, když vozidlo brání silničnímu provozu, stojí na vyhrazeném parkovacím místě, nebo třeba brání čištění ulic. V takovém případě je ale možné, že vozidlo bude na místo vráceno zpět, jakmile bude ulice vyčištěna. Pochopitelně, i v takovém případě bude řidič odtah platit. Říká se tomu zpětný odtah a většinou vás přijde na částku kolem 3500 korun.

Odtáhnout by vás proto neměli v situaci, kdy sice pácháte přestupek, ale nijak nebráníte silničnímu provozu, ani nijak neomezujete práva ostatních. Například tím, že svým vozem bráníte ve vjezdu do garáží, nebo třeba parkujete na vyhrazeném místě pro tělesně postižené.

Odtáhli vám někdy neoprávněně vaše vozidlo? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.