Je teď vhodné koupit ojeté auto, nebo je spíš ideální čas na to ho prodat?

Foto: ŠKODA Auto

S cenami nových automobilů, které jsou v podstatě na historických maximech, se stále větší počet zákazníků obrací na trh s ojetými vozy. Je ale „právě teď“ ten nejlepší čas na koupi auta? A naopak, je vhodná doba na jeho prodej?


Výběr auta může být příjemný a jednoduchý úkol. Zelená, červená, šedá, elegantní nebo sportovní, velká nebo malá, extravagantní nebo nenápadná – existují tisíce různých nabídek, ze kterých si můžete vybrat to své. Ať už si ale vyberete kterékoliv, měli byste vědět, že vždy existuje lepší a horší doba pro nákup ojetého auta. 

Abychom identifikovali ty nejlepší okamžiky pro výběr toho nejlepšího vozu, požádali jsme o pomoc experta na automobilový průmysl ze společnosti carVertical Matase Buzelise. Během svého působení v oboru strávil Matas značnou část nákupem i prodejem na trhu vozidel. Tohle je jeho doporučení: 

Každý spotřebitel se řídí určitými pravidly pro výběr a nákup vozidla. Zkušenější řidiči se například vyhýbají nákupu aut za tmy nebo od podivně vypadajících lidí. Většina zákazníků vám také řekne, že kupovat auto s více než 300 000 najetými kilometry je doopravdy špatný nápad. To vše jsou sice dobré tipy, ale abyste získali tu nejlepší nabídku, měli byste do svého arzenálu přidat ještě jednu vychytávku: 

Chcete-li získat z ojetých vozidel to nejlepší, začněte hledat váš vysněný vůz v zimě. 

„Sníh a nízké teploty zvýrazní všechny problémy vozidel na trhu. Zimní sezóna také obecně snižuje atraktivitu procesu koupě vozu. V zimě je proto trochu obtížnější najít kupce. Je to proto ten nejlepší čas koupit ojetý vůz - z pohledu kupujícího. Jednoduše řečeno, snížený zájem zákazníků snižuje ceny prodejců,“ prozrazuje Matas Buzelis. 

Navíc je jednodušší posoudit skutečnou kvalitu vozu v nejnáročnějším ročním období. Zima vynáší na povrch například problémy se startérem, baterií nebo brzdovým systémem. „Někdo by mohl argumentovat, že zima je náročná pro všechna auta, i ty nová, ale není to tak úplně pravda. Jaro, léto, podzim, zima - auto v dobrém stavu by mělo perfektně jezdit ve všech ročních obdobích a za všech teplot,“ říká expert z carVertical. 

A jak je to s prodejem? kdy je nejvhodnější doba na prodej ojetého vozu? 

Pokud je zima ideální dobou pro pořízení ojetého vozu, je mnohem obtížnější určit optimální na prodej ojetého vozu. Podle názoru experta Matase Buzelisa hrají různé události, svátky a roční období často zásadní roli při hledání optimální doby pro nákup nebo prodej, v závislosti na typu auta, které vlastníte. Kabriolety jsou například na jaře a v létě dražší, protože si všichni chtějí užít příjemný letní vánek ve vlasech. Se stoupající teplotou roste i poptávka po klasických a sportovních autech - a také jejich ceny. 

Můžeme konstatovat, že modely SUV si zachovávají svou atraktivitu také v nepříjemném podzimním mrholení a nízkých zimních teplotách, protože se lépe vypořádají s nepříznivými povětrnostními podmínkami. Totéž platí pro všechna vozidla 4x4, která si vedou lépe na kluzké vozovce. 

Jak tvrdí Buzelis: „Trh ojetých vozů obecně zaznamenává největší aktivitu v březnu nebo září. Střídání ročních období vždy přináší touhu po změně – platí to pro auta, stejně jako pro kariéru a jiné životní návyky. Mám zkušenost, že prodej těsně před těmito obdobími přináší nejlepší výsledky, protože vstupujete na trh, který je již hladový, ale ještě není přesaturovaný.“ Navíc je auto také skvělý dárek, takže svátky a speciální události (např. promoce, Vánoce) ovlivňují poptávku. Je dobré plánovat dopředu a využít tohoto momentu. Prodej vašeho auta v nejvhodnějším ročním období může markantně zvýšit vaše výdělky.

Myslete a plánujte dopředu

Nákup nebo prodej auta je zřídka spontánní a neuvážené rozhodnutí. Nebo by alespoň nemělo být, pokud chcete z tohoto procesu vytěžit maximum. Při nákupu proto buďte trpěliví, udělejte si průzkum a začněte hledat již v zimě. Nejen, že vám to pomůže získat auto levněji, ale také vám pomůže odhalit případné závady, které to vaše vysněné auto může mít. Ale ještě jednou - nespěchejte! Jakmile najdete to, co hledáte, je vždy dobré dát auto k mechanikovi na prohlídku a nechat si vyhotovit zprávu o historii auta – levnější auta mohou být stejně dobrá, ale někdy je opak pravdou. Pokud jde o prodej, pokuste se porazit konkurenci tím, že se vydáte na trh před jeho top měsíci, tedy nejlépe v březnu a září. To jsou části roku, kdy byste mohli svůj vůz prodat nejlépe.

 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.