Nechat papírek za stěračem při poškození cizího auta? Může vás to přijít pěkně draho

Foto: Jiří Soukup

Možná se to stalo i vám. Ráno jste přišli k autu a zjistili jste, že je poškozené. V tom lepším případě jste za stěračem našli papírek s kontaktem, v tom horším nic. Jenže právě poctivec, který vám tam papírek nechal, jednal v rozporu se zákonem.


Není to bohužel nic neobvyklého. Na parkovištích nákupních center, nebo třeba na přeplněných sídlištích, se tu a tam stane, že jedno auto poškodí to druhé. Prostě smůla, nepozornost, nebo špatný odhad. Někteří řidiči si svoji chybu uvědomí a nechají na sebe kontakt. Většinou za stěračem poškozeného vozu. Jenže až 72 procent viníků od takové nehody ujede. Jen nepatrné procento z nich si nehody nevšimlo. Drtivá většina řidičů však moc dobře věděla, co se v danou chvíli přihodilo a ujeli úmyslně.

Takovým jednáním se ale dopustili přestupku. Zákon totiž říká, že kdo nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody, hrozí v České republice uložení pokuty od 2.500 do 5.000 Kč.

Ironií ale je, že úplně stejného přestupku se dopustí i poctivý řidič. Tedy ten, kdo na sebe nechá kontakt. I jemu tedy hrozí pokuta až do výše 5 tisíc korun. A jaký je tedy v takovém případě správný postup? Co dělat ve chvíli, kdy někomu poškodíme auto, jehož majitel není nablízku?

Stane-li se taková věc, je nutné volat policii. A to i v tom případě, že jde na první pohled o malou škodu. Takový postup je povinný a odborníci ho důrazně doporučují. Dotyčného by totiž přestupek ujetí od nehody mohl v krajním případě přijít na mnohem více, než na zmíněnou pokutu.

Kdyby se totiž majitel poškozeného vozu rozhodl, že nehodu využije ve svůj prospěch a nahlásil by na pojišťovně mnohem větší škodu, resp. poškození, které nevzniklo v důsledku předmětné nehody, mohl by se viník ocitnout ve značných problémech. Když už tedy nechce viník z jakéhokoliv důvodu volat policii a chce riskovat pokutu, měl by si ve vlastním zájmu poškozené vozidlo alespoň velmi podrobně nafotit a pokusit se získat kontakty na nějaké svědky nehody. Jak se říká, „kdo je připraven, není překvapen“.

Našli jste někdy za stěračem kontakt na řidiče, který vám poškodil vozidlo? Jak celá záležitost dopadla? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.