Nejběžnější závady na ojetinách – Závady převodovek. Příznaky, příčiny, oprava

Foto: Pixabay

Další díl seriálu o nejčastějších technických závadách na ojetých vozidlech se bude věnovat možným poruchám převodovek. A pozor, nemyslete si, že se poruchy týkají jenom těch automatických.


V minulém článku jsme se zabývali problematikou přehřívání motoru, dnes se podíváme na problémy s převodovkami. Ať už má vůz automatickou nebo manuální převodovku, pokud dojde k jejímu poškození, mohou se majitelé ojetého vozidla potýkat s vážnými problémy. Podle typu převodovky se může závada projevovat různě. V případě vozu s automatickou převodovkou může například docházet k prokluzu převodovky, zatímco u vozů s manuální převodovkou jsou typickým problémem potíže s řazením, resp. synchrony. Poslední jmenovaný problém je u moderních vozů častým problémem, který může být zapříčiněn zasekávající se převodovkou, což ztěžuje nebo dokonce znemožňuje zařazení rychlostních stupňů. Asi netřeba dodávat, že závada převodovky si vyžaduje vaši okamžitou pozornost, protože její porucha představuje značné bezpečnostní riziko.

Nejčastější projevy závady převodovky

Kromě prokluzování převodovky a potíži s řazením existují i další příznaky, které vám prozradí, že vaše vozidlo může potřebovat opravu převodovky. Jde především o tyto příznaky:

  • Neobvyklé zvuky. Ačkoliv mohou podivné zvuky signalizovat mnoho různých problémů, porucha převodovky může být jedním z nich. Obvykle se u vadných automatických převodovek ozývají kvílivé, řinčivé a dunivé zvuky, zatímco u manuálních převodovek hlasité, často náhlé mechanické zvuky
  • Únik kapaliny. Jelikož je systém převodovky závislý, mimo jiné, na rovnováze tlaku kapaliny a mazání, je únik převodové kapaliny jasnou známkou možné poruchy převodovky.
  • Zápach spáleniny může naznačovat, že se převodovka přehřívá, nebo že dochází ke spalování kapaliny.
  • Skřípání nebo chvění. Pokud při řazení rychlostních stupňů, nebo sešlápnutí plynového pedálu, slyšíte nebo cítíte skřípání či chvění, pravděpodobně to také souvisí s problémy s převodovkou.
  • Prudký nárůst rychlosti vozu nebo náhlé zpomalení. Nefunkční automatická převodovka může mít za následek, že váš vůz buď zrychluje, nebo zpomaluje, a to i při udržování rovnoměrném stlačování pedálu s plynem.
  • Opožděné řazení. S funkční převodovkou bude řazení plynulé. Zaváhání nebo opožděné řazení je prvním náznakem, že u automatické převodovky něco nefunguje tak, jak má.
  • Kontrolka motoru. Kontrolka motoru vás sice primárně upozorní na možné problémy s motorem a souvisejícími systémy, je však napojena na palubní diagnostický systém vozidla, který monitoruje různé komponenty a systémy, a to včetně převodovky.

Před nákupem ojetého vozu proto absolvujte delší zkušební jízdu, kdy bude pořeba často řadit. Monotóní jízda po dálnici ustálenou rychlostí nestačí. Vyžadujte jízdu s nezahřátým vozem, někdy se totiž závada může projevovat jen u studeného motoru.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.