Ozývají se vám od brzd různé zvuky a nevíte, co který znamená? Není příliš těžké to poznat

Foto: Jan Smékal

Přibrzdíte na semaforech a slyšíte, jak se od brzd ozývají různé zvuky. Někdy to je pískání, jindy vrzání nebo třeba hučení. Co který zvuk ale znamená, to ví málokdo. Není však těžké příčinu nezvyklých zvuků odhalit


Podle automechaniků jsou problémy s brzdami jedním z nejčastějších důvodů, proč zákazníci jezdí do autoservisů. Někdy ví přesně, co chtějí. Například vyměnit brzdové destičky nebo kotouče. Jindy ale přijedou s „jednoduchou“ diagnózou: „Pískají mi brzdy“. Jenže ne vždy to je pískání. Občas to je vrzání, hučení, bouchání, nebo třeba klepání. Každopádně, vždy jde o nějaký problém, který je potřeba řešit. Podle zvuku se ale dá poznat, jestli příčinou není jen nějaká drobnost, například nečistota.

Všechny zvuky od brzdového systému vznikají v podstatě při tření dvou ploch. Už ze základní školy všichni víme, že zvuk vzniká vlastně vibracemi, resp. chvěním. Jestliže tedy při brzdění vzniká jakákoliv vibrace, vzniká i hluk, chcete-li zvuk. Podle typu zvuku pak lze poznat, co může být jeho příčinou. Hluk od brzd je většinou způsobený příčinou, která má svůj původ u jednotlivých dílů brzdového systému. Mohou to být kotouče, destičky nebo třeba různá táhla a pružiny. Každý zvuk má však svoji vlnovou délku, která může jednotlivé příčiny charakterizovat.

Například vibrace o nízké frekvenci, udává se pod 300 Hz, mohou být způsobeny například poškozením brzdového kotouče, resp. jeho opotřebením. Kotouče mohou být také pokroucené. Méně častou příčinou nízkofrekvenčních vibrací může být také například nesprávné nasazení brzdového kotouče na náboj kola.

Dalším typem hluku jsou vibrace o frekvenční délce cca 300 Hz až cca 5 kHz. Je-li takový zvuk slyšitelný, vnímá ho většina lidí jako pískání. Tady bývá nejčastější příčinou nekvalitní materiál brzdových destiček, jejich nesprávná instalace nebo úplně opotřebované brzdové kotouče

Častým zvukem, který může vycházet od brzd, je také skřípání. Tak lze označit zvuk s vlnovou délkou nad 5 kHz. Příčinou skřípání může být nejčastěji to, že se materiál brzdové destičky při kontaktu s brzdovým kotoučem rozvibruje. Stává se tak nejčastěji u nekvalitních brzdových destiček nebo u hodně zvlněných a poškozených brzdových kotoučů.

Asi nejvíce „uši trhajícím“ zvukem je ten, který vychází od brzd v okamžiku, kde se tře kov o kov. To se děje v případě, že materiál brzdových destiček je již zcela spotřebován, takže na brzdový kotouč při brždění dosedá holý kov. Občas se takový zvuk může objevit i v situaci, kdy se mezi brzdovou destičku a kotouč dostane například zrnko písku, nebo jiná nečistota.

Měníte brzdové destičky až když se od brzd začnou ozývat "divné" zvuky, nebo jejich stav průběžně sledujete? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.