Parkování a přednost zprava v obytné zóně – je to jinak, než si většina řidičů myslí

Foto: Jiří Soukup

Význam značky IZ5a - Obytná zóna je pro mnoho řidičů stále velkou záhadou. Neví, jak tam mohou parkovat, jak dávat přednost, ani jak rychle se smí v takové zóně jezdit.


Při běžném každodenním ježdění centrem velkoměsta, nebo třeba jízdou po dálnici, se řidiči se značkou „Obytná zóna“ příliš často nesetkají. Když pak ale zajedou do okrajových čtvrtí větších měst, nebo například do menšího městečka či vesnice, mohou se se značkou IZ5a, tedy „Obytná zóna“ potkat poměrně často. Jaká pravidla ale v takové zóně dodržovat? Může se tam parkovat a platí tam stejné omezení rychlosti jako v obci? A jak to je s předností zprava?

Podle pravidel silničního provozu musí řidiči v obytné zóně dbát zvýšené opatrnosti vůči chodcům, které nesmí v žádném případě ohrozit. V obytné zóně se totiž chodci mohou volně pohybovat i na komunikaci, a není výjimkou, že si tam děti hrají fotbal nebo se maminky procházejí s kočárky. V případě nutnosti proto musí řidič zastavit vozidlo a počkat na uvolnění komunikace.

Častým přestupkem v obytných zónách je překročení maximální povolené rychlosti 20km/h. Řidiči se totiž často domnívají, že tam platí stejná rychlost jako v obci, tedy 50km/h. Není výjimkou, že se v širokých ulicích nějakého satelitního městečka řidiči ženou i trojnásobkem povolené rychlosti. S ohledem na to, že silnice v obytné zóně může sloužit i jako dětské hřiště, a nikdy není zřejmé, kdo zrovna vyběhne ze vrat okolostojících domů, je zřejmé, že jde o velký hazard.

Řidiči v obytné zóně také často tápou, kde, a zda vůbec, mohou v takové oblasti zaparkovat. Parkovat v obytné zóně lze, ale pouze na místech označených jako parkoviště. Stát na silnici se nesmí, ale zastavit, například pro nastoupení/vystoupení osob, nebo třeba kvůli  naložení a vyložení nákladu, samozřejmě nijak omezeno není.

Pozor na přednosti – značka „Konec obytné zóny“ totiž kromě informace, kde zóna končí, ukládá také řidiči dát přednost. Často se ale řidiči, kteří z obytné zóny vyjíždějí, myslí, že mají přednost zprava. Nemají. Obytnou zónu tak lze chápat jako například lesní cestu. Přednost tedy musí vždy dát řidič vyjíždějící z obytné zóny.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.