Platí u výjezdu z benzínové pumpy přednost zprava? Mnoho řidičů tápe

Foto: Pixabay

Jedete kolem benzínové pumpy u nákupního centra, hledáte místo na zaparkování a najednou se po vaší pravé ruce ozve troubení auta, které od pumpy vyjíždí. Má přednost, nebo nemá?


Většinou je na výjezdu od benzínové pumpy umístěna dopravní značka, která určuje, jak to s předností je. Jestliže ale u výjezdu z pumpy značka není, dá se předpokládat, že by měla platit přednost zprava. Jenže pozor, s předností zprava to není vždy tak jednoznačné. Záludností může být nejen například výjezd z obytné zóny, o čemž ví skutečně málokterý řidič, ale také zmíněná benzínová pumpa.

Jestliže jde totiž o účelovou komunikaci, což je například ta, která vede do areálu nějaké firmy, na parkoviště nebo třeba právě k benzínové pumpě, přednost zprava neplatí. Jak ale poznat, zda se pumpa nachází mimo komunikaci, resp. zda příslušný výjezd splňuje parametry účelové komunikace? Zákon o pozemních komunikacích ve svém paragrafu 7 říká toto:

Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků

Krátká příjezdová cesta, která spojuje benzínovou pumpu, ležící mimo komunikaci, s klasickou pozemní komunikací, by se tak podle tohoto ustanovení za účelovou komunikaci dala považovat. Vždy je ale potřeba používat zdravý úsudek a i když není křižovatka u výjezdu osazena dopravní značkou, nepovažovat za samozřejmé, že přednost zprava platí. Co vám bude platné, když byste přednost měli, ale řidič jedoucí zleva by o tom nevěděl a rozbil vám auto? To je možná lepší těch pár sekund posečkat. 

Přednost zprava také pochopitelně neplatí na kruhovém objezdu. Ale pozor – pouze tehdy, je-li taková křižovatka označena dopravní značkou C1 – Kruhový objezd. Není-li taková značka osazena, platí přednost zprava. V Česku se s tím setkáte málokdy, ale například na francouzském venkově je to věc zcela běžná. 

Dáváte na parkovišti před nákupním centrem nebo u výjezdu z benzínové pumpy přednost zprava? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.