Podvozek prozradí o autě skoro všechno. Na jeho kontrolu ale kupci ojetin většinou zapomínají a v servisu potom pláčou

Foto: CarTrax

Zkušební jízda, kontrola karoserie i motoru – to vše většinou zájemci o ojetinu udělají. Často ale zapomenou zkontrolovat podvozek, což se však může fatálně vymstít. Opravy totiž mohou nového majitele přijít velmi draho


Vizuální kontrola podvozku je při nákupu ojetého vozu velice důležitá. Zájemce o ojetinu by proto měl vždy trvat na zvednutí auta na zvedáku, a buď sám, nebo nejlépe s někým, kdo autům rozumí, podvozek podrobně prohlédnout. Pečlivou kontrolou podvozku se totiž dají odhalit i závady, které s podvozkem sice příliš nesouvisí, ale mohou být ve svém důsledku naprosto fatální. Pro odhalení takových závad je ale potřeba odmontovat také plastové nebo kovové kryty. Například pod motorem.

Na únik oleje z motoru se přišlo jen díky zvednutí vozidla na zvedák a odmontování plastového krytu pod motorem, který byl jinak naprosto čistý
Martin Foltýn; CarTrax

Někdy lze kontrolou podvozku odhalit i závady na motoru. Především úniky kapalin. Původní majitel totiž mohl motor řádně umýt, a tak při prohlídce z vrchu nemusí mechanik žádnou závadu odhalit. „Po odmontování plastového krytu pod motorem jsme u ojetého Renaultu Koleos objevili na vnitřní výplni krytu známky úniku oleje. Motor ale byl při pohledu z motorového prostoru naprosto čistý“, říká Martin Foltýn ze společnosti CarTrax, která se specializuje na fyzickou prověrku ojetých vozidel.

Podle Foltýna přišel po další důkladné prohlídce technik na to, že pravděpodobně kvůli zakarbonování ventilace klikové skříně došlo k průniku výfukových plynů do systému mazání motoru. Vznikl tak větší tlak a olej mohl unikat přes spoje, resp. jejich starší a tedy opotřebované těsnění. Závada ale také mohla vzniknout například použitím oleje s vyšší viskozitou, než doporučuje výrobce.

Pečlivou kontrolou podvozku lze také zjistit, zda na voze nechybí filtr pevných částic, včetně toho v jakém celkovém stavu se nachází výfukové potrubí. Takové zjištění je velmi důležité, protože na některé vozy, například asijské výroby, mohou filtry pevných částic stát i několik desítek tisíc korun. Zářným příkladem může být například Honda CR-V. Ale i na zmíněný Koleos může filtr DPF stát až 30 tisíc korun.

Podvozek také může prozradit případné opravy po havárii. Vana zavazadlového prostoru, výztuhy nárazníků, zadního čela a také oba prahy – to vše se rozhodně vyplatí zkontrolovat, jestliže chcete zjistit, zda auto neprodělalo nějakou větší nehodu.

Zapomenout se nesmí ani na kontrolu náprav, ramen, tlumičů, brzd, manžet poloos nebo třeba kulových čepů. Podvozek prostě o autě řekne strašně moc. Vždy proto vybírejte auto tam, kde vám ho mohou zvednout na zvedák, případně si objednejte fyzickou prověrku auta. Rozhodně se to vyplatí.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.