Při vyjíždění od krajnice téměř 60 procent řidičů vůbec neví, jakou dělá chybu

Foto: Pixabay

Může řidič vozidla, které zastavilo nebo stálo, a opět vyjíždí od okraje pozemní komunikace nebo od chodníku, omezit nebo ohrozit jiné řidiče? Většina žáků v autoškole to neví a dělá chybu.


Jde o jednu z nejobtížnějších otázek v autoškole. Podle statistik ji totiž zodpoví správně pouze 42 procent studentů, kteří k rozmyšlení potřebují celou půlminutu. Zkusíte určit správnou odpověď a zjistit, zda patříte mezi těchto úspěšných cca 40 procent řidičů? Jde o následující otázku:

Řidič vozidla, které zastavilo nebo stálo a opět vyjíždí od okraje pozemní komunikace nebo od chodníku:

1) Musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

2) Nemusí dávat znamení o změně směru jízdy a může omezit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

3) Musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Za správné zodpovězení této otázky v testech se získají 2 body. Průměrná doba zodpovězení této otázky v testech je potom podle statistik 0:29 min a úspěšnost pouhých 42.27 procent. Většina studentů totiž volí odpověď 1), což je ovšem špatně. Správná odpověď je 3), což znamená, že řidič takového vozidla může omezit ostatní účastníky silničního provozu. Opravdu ale pouze omezit, nikoliv ohrozit. V praxi to znamená, že vozidla mohou zpomalit, nebo, například v případě kolony, úplně stát a čekat, až se řidič vyjíždějícího vozu zařadí.

Rozhodně tedy nelze vyjet a donutit ostatní řidiče k prudkému brzdění nebo například k vyhýbacímu manévru. To už by byl přestupek. „Nesmět ohrozit“ dle zákona totiž znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí, zatímco „Nesmět omezit“ znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nijak nepřekážel…“

Jaká nejtěžší otázka v autoškole potkala vás? Byla to tato, nebo máte jiného favorita? Napište nám to do komentářů a v některém z příštích článků se tomu budeme rádi věnovat. Někdy jsou to totiž opravdu záludné chytáky.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.