Řidiči neví, proč auto netopí, i když je topení zapnuté naplno. Řešení je ale snadné

Foto: Pixabay

Topení v autě je zapnuté naplno, ale z výdechů jde do kabiny pouze vlažný vzduch. Příčin může být několik, často jde však o triviální záležitost a její náprava nestojí ani korunu


Zima stále ne a ne odejít a tak řidiči v našich končinách musí stále používat topení aby kabinu vytopili na příjemné klima. Občas se ale stane, že i po delší cestě a zahřátí motoru proudí do kabiny stále studený, případně pouze vlažný vzduch. Příčin může být několik a ceny za opravu různé, ale velmi často je příčinou toho, že z ventilace nejde teplý vzduch, drobnost, na kterou mnozí zapomínají i u domácího topení. 

Stejně jako u domácího topení, je i topení v autě v drtivé většině případů řešeno teplou vodou, která se ohřívá díky teplotě motoru, který ve voze plní funkci domácího kotle. Jestliže je ale motor dostatečně zahřátý a přesto z výdechů nejde do kabiny teplý vzduch, může být příčinou zavzdušnění systému. Stejně jako u domácího topení, i v autě se může do systému dostat vzduchová bublina/kapsa, která potom znemožní proudění teplé vody. Často k tomu dochází při doplňování nebo výměně chladící kapaliny. 

Jak odvzdušnit topení v autě vám poradí v každém autoservisu, pakliže si to tedy nechcete opravit sami. Někdy totiž stačí pouze otevřít víčko nádobky na chladící kapalinu, zahřát motor na provozní teplotu a systém by měl sám vzduch vypustit. Na některých vozech lze na hadici k topení nalézt ventilek, resp. odvzdušňovací ventil, kterým můžete vzduch vypustit. Vždy je potřeba držet se návodu ke konkrétnímu vozu. 

Někdy ale může být příčinou vadný termostat nebo vodní pumpa. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než navštívit autoservis a nechat závadu odstranit odborníkem. Výjimkou není ani poškozená/nefunkční klapka, která „míchá“ teplý a studený vzduch nebo třeba ucpaný, případně poškozený radiátor. To jsou ale všechno závady, které, na rozdíl od odvzdušnění systému, bude drtivá řidičů nucena řešit návštěvou servisu.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.