Rozjezd do kopce, noční můra některých řidičů, se dá snadno naučit. Nejlépe bez bot

Foto: Jiří Soukup

Noční můra mnohých začínajících i zkušených řidičů – to je rozjezd v prudkém kopci. Při troše snahy se to dá ale naučit během pár minut. Chce to trochu trpělivosti a sundané boty


Rozjezd do prudkého kopce je strašákem pro mnoho řidičů. Především pro ty, co mají auto s manuální převodovkou a bez asistentů pro rozjezd. Že se ale takové situace bojí i řidiči modernějších aut svědčí například výjezd z nákupního centra na Smíchově, na jehož konci je semafor. Jestliže na něm svítí červená, málokterý řidič vyjede do kopce, aby počkal na zelenou. Drtivá většina z nich čeká pod výjezdem na rovince. Bojí se, že by měli s rozjezdem v prudkém stoupání výjezdu problémy.

Rozjezd do kopce se dá snadno natrénovat do hodiny. Chce to jenom trpělivost
Norbert Malý; Autoškola, Plzeň

Přitom stačí dobře znát svoje auto, resp. to, jak funguje a kde zabírá spojka, k čemu je ruční brzda a jak citlivý je plynový pedál. Několik minut tréninku a máte to v kapse. Kdo má auto s automatickou převodovkou, nebo alespoň asistentem pro rozjezd do kopce, nemusí následující řádky číst, ten má vystaráno a vše za něj obstará elektronika. Ostatní si zujte boty a pojďme na to.

Proč si zout boty? Nejdůležitější totiž je, naučit se poznat přesný bod záběru spojky. Chodidlo jen v ponožce je mnohem citlivější než v botě s tlustou podrážkou a takovýto trik vám umožní s pedálem pracovat mnohem citlivěji. Pak už jen stačí najít zapadlou uličku nebo klidně i polní cestu, hlavně aby byla do kopce, a jde se na to.

Zastavte tak, abyste stáli již v kopci, nikoliv pod ním. Stůjte na brzdě, vyřaďte rychlost a zatáhněte ruční brzdu. Pomalu pouštějte brzdový pedál. Jestliže ruční brzda funguje tak jak má, auto zůstane bez pohybu i po úplném uvolnění brzdového pedálu. Nechte ruční brzdu stále zataženou, zařaďte jedničku a pomalu se rozjíždějte. Pozici spojkového pedálu v okamžiku, kdy se auto bude chtít pohnout dopředu, si zafixujte v paměti. Párkrát si za sebou zkuste takovýto simulovaný rozjezd a ve chvíli, kdy se auto bude chtít pohnout dopředu, opět vyšlápněte spojku. Po pár pokusech byste měli mít nacvičeno, kde spojka zabírá a v jakém okamžiku se tedy auto bude posunovat dopředu.

Nyní zkuste stejný postup, ale v okamžiku, kdy se auto začne posunovat dopředu, povolte ruční brzdu. Musíte sladit okamžik záběru spojky s uvolněním brzdy do jednoho okamžiku, ale po pár minutách to určitě trefít. Jakmile si zafixujete mechanismus tohoto postupu, klidně se obujte a vyzkoušejte si takový rozjezd načisto, v obuvi, ve které běžně řídíte. Jestliže budete při nácviku pečliví a trpěliví, neměli byste mít už s rozjezdy do kopce žádné zásadní problémy. A až si budete hodně jistí, můžete zataženou ruční brzdu vynechat a používat pouze brzdový pedál. Chce to zase trochu cviku a rychlé přešlápnutí z brzdového pedálu na plynový, ale během pár nácviků to určitě dáte

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.