Špatně uskladněné pneumatiky vás mohou stát i desítky tisíc. Chybu totiž dělá skoro každý

Foto: Jan Smékal

Je čas přezout na letní gumy. Zimní se dají do garáže, nebo nechají v pneuservisu, a za půl roku na shledanou. Ale pozor! Když pneumatiky špatně uskladníte, bude setkání s nimi po půl roce hodně smutné.


Jako majitel vozidla musíte dbát na to, aby vaše pneumatiky byly vždy v dobrém stavu. Jedním ze způsobů, jak zajistit dlouhou životnost pneumatik, je jejich správné skladování. Kdo špatně uloží pneumatiky, může o ně během půlročního skladování v podstatě přijít. V tomto článku se proto podíváme na to, jak je správné skladování důležité.

Proč je skladování pneumatik důležité?

Správné skladování pneumatik je zásadní z několika důvodů, mezi které patří například:

Předcházení poškození pneumatik: Při nesprávném skladování pneumatik může dojít k jejich poškození vlivem vlhkosti, slunečního záření, tepla a chladu. To může způsobit praskání, oslabení pryže a další typy poškození, které mohou ohrozit bezpečnost a výkonnost vašich pneumatik. Špatným uložením může dojít i k mechanickému poškození pneumatiky. To především v tom případě, kdy je na půl roku opřete v garáži o zeď a necháte je tak po celou dobu skladování.

Prodloužení životnosti pneumatik: Správné skladování pneumatik může pomoci prodloužit jejich životnost tím, že zabrání jejich předčasnému opotřebení, resp. poškození.

Úspora peněz: Správné skladování pneumatik snižuje pravděpodobnost jejich poškození nebo opotřebení, což znamená, že se můžete vyhnout případným nákladům na jejich předčasnou výměnu. A ruku na srdce, dnes nejsou nijak zvlášť levné ani kvalitní pneumatiky na obyčejnou Škodu Fabii. 

Přečtěte si: "Jezdí jako neandrtálec", píší čtenáři v diskuzi k přestupku kamiónu na D10

Jak skladovat pneumatiky

Vyčistěte pneumatiky. Před uskladněním pneumatik je nutné je důkladně vyčistit. Pomocí čisticího prostředku na pneumatiky a kartáče odstraňte veškeré nečistoty, mastnotu nebo zbytky, které se na pneumatikách mohly za letní/zimní sezónu nahromadit. Předejdete tak korozi a dalším druhům poškození. Úplně ideální ale je, když pneumatiky očistíte wapkou. Stačí i ta obyčejná, zahradní.

Zkontrolujte tlak v pneumatikách. Před uskladněním se ujistěte, že jsou pneumatiky nahuštěny na doporučený tlak. Tím zabráníte vzniku plochých míst na pneumatikách během jejich skladování. Přesto je ale během skladování pootáčejte. Ani správně nahuštěné pneumatiky by neměly stát půl roku bez hnutí.

Vyberte vhodné místo pro skladování. Při výběru místa pro uskladnění pneumatik zvolte suchý, chladný a tmavý prostor, který je mimo dosah přímého slunečního světla, zdrojů tepla a vlhkosti. V ideálním případě by místo skladování mělo být uvnitř, například v garáži nebo ve skladu.

Použijte stojan na pneumatiky. Stojan na pneumatiky vám pomůže uskladnit pneumatiky ve vzpřímené poloze, což může zabránit vzniku plochých míst. Stojan se dá pořídit už od cca 500,- Kč.

Zakryjte pneumatiky. Přikryjte pneumatiky plastovým pytlem nebo krytem na pneumatiky, abyste je ochránili před prachem, slunečním zářením a vlhkostí. Tím zabráníte tomu, aby pneumatiky během skladování vyschly nebo zkřehly.

Pneumatiky skladujte mimo dosah chemických látek. Zajistěte, aby byly pneumatiky skladovány mimo dosah chemických látek, jako je benzín, olej nebo rozpouštědla. Tyto chemikálie mohou poškodit pryž na pneumatikách a způsobit jejich rychlejší opotřebení.

Správné skladování pneumatik je nezbytné pro zajištění jejich dlouhé životnosti a výkonu. Postupujte podle kroků uvedených v tomto článku, abyste pneumatiky správně skladovali a předešli jejich předčasnému opotřebení a ušetřili tak své finance.

Nejčastější dotazy:

Mohu pneumatiky skladovat venku?
Ne, nedoporučuje se skladovat pneumatiky venku, protože se mohou poškodit vlivem slunečního záření, vlhkosti a dalších faktorů prostředí.

Jak dlouho mohu pneumatiky skladovat?
Pneumatiky můžete skladovat až pět let. Je však důležité je mít správně uskladněné.

Jak skladujete pneumatiky? V pneuservisu, nebo je máte doma v garáži? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.