Tohle není „kruháč“, ale křižovatka ve tvaru „ypsilon“. Víte, jak jí projet?

Foto: Vladimír Noháček

Některé tvary křižovatek působí řidičům značné problémy. Křižovatka ve tvaru písmene Y je jednou z nich. Stačí, aby byl uprostřed travnatý ostrůvek, a hned se někteří řidiči chovají, jako kdyby to byl kruhový objezd.


Světelné křižovatky ve městě, často navíc i s tramvajovým provozem. To bývá pro uchazeče o získání řidičského průkazu při testech asi to největší úskalí. Většinou to zvládnou. Někdy možná napodruhé, ale zvládnou. Jenže potom přijde reálný provoz, obyčejná okresní silnice bez provozu, tramvaje necinkají, semafory tam žádné nejsou a před řidičem se objeví křižovatka ve tvaru písmene Y, navíc s dopravním značením P4, tedy „Dej přednost v jízdě!“. Zdánlivě snadná situace. Jenže co to? Uprostřed křižovatky je travnatý ostrůvek a mnoho řidičů je hned zmateno. Je to kruhový objezd, nebo není? Když chci odbočit doleva, kudy mám vlastně jet? 

Je to častá chyba především u začínajících řidičů, ale tu a tam zazmatkuje i ten zkušený. Důležité je sledovat dopravní značení před křižovatkou
Vladimír Noháček; Autoškola Noháček 

Jakkoliv se to na první pohled může zdát složité, není snad nic jednoduššího. Křižovatku ve tvaru kruhového objezdu definuje totiž značka č. C1, tedy „Kruhový objezd“. Na takové křižovatce platí dvě základní pravidla:

  1. Pokud je před kruhovým objezdem umístěná dopravní značka – „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě!“, musí řidič, přijíždějící ke kruhovému objezdu, dát přednost v jízdě všemvozidlům, jezdcům na zvířatech i cyklistům nacházejícím se na kruhovém objezdu.
  2. Pokud na příjezdových komunikacích do kruhového objezdu nejsou tyto značky osazeny, platí přednost zprava, což v praxi znamená, že přednost má ten, kdo na kruhový objezd vjíždí. 

Není-li před křižovatkou svislé dopravní značení č. C1, tedy „Kruhový objezd“ jedná se vždy o „standardní“ křižovatku s předností jízdy upravenou buď semafory, svislým dopravním značením, případně pravidlem přednosti zprava. Zásadní tedy je sledovat dopravní značení a podle toho se na křižovatce chovat. 

Foto: Vladimír NoháčekNa titulní fotografii je křižovatka ve tvaru písmene „Y“, která má ovšem ve svém středu travnatý ostrůvek. Před křižovatkou je však pouze svislá dopravní značka P4, tedy „Dej přednost v jízdě!“. Jedná se tak o klasickou křižovatku, kdy při odbočování vlevo zatáčí řidič vlevo. Neobjíždí tedy travnatý ostrůvek zprava, jak by tomu bylo, kdyby byla křižovatka označena jako kruhový objezd. Pamatujte, že pravidla průjezdu křižovatkou a přednosti v jízdě upravuje dopravní značení, nikoliv tráva uprostřed křižovatky. 

Projeli byste křižovatku na fotografii podle červené šipky, nebo byste objeli travnatý ostrůvek? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.