Umíte si správně nastavit zpětné zrcátko? Mnoho řidičů to neumí

Foto: Jan Smékal

Může se to zdát jako banalita, ale velká část řidičů neví, jak si správně nastavit vnější zpětné zrcátko. Má v něm být vidět i vlastní auto nebo nikoliv?


Správné nastavení vnějších zpětných zrcátek má zásadní vliv na to, v jaké perspektivě bude řidič vnímat polohu svého vozu vůči okolí a jak vykryje prostor, kam nemůže ani při otočení hlavy vidět. Při správném nastavení pak nebude mít problém například zaparkovat tzv. „na zrcátka“, nebo se orientovat i v hustém městském provozu a vnímat vozidla nejen za sebou ale i v pruzích vedle. 

Někdo radí, aby kvůli zmenšení mrtvého úhlu vlastní auto v zrcátku vidět nebylo, já ale doporučuji opak. Řidič se pak lépe orientuje v prostoru
Aleš Krob; Autoškola Plzeň

Mnoho řidičů ale neví, jak zrcátka nastavit. Asi nejčastější otázkou především začínajících řidičů je to, zda má být v zrcátku vidět i vlastní auto. Existují dva názory. Jeden říká, že by vlastní auto být v zrcátku vidět nemělo. Sice se tím řidiči trochu zhorší orientace v prostoru, na druhou stranu se tímto řešením dá efektivně eliminovat velikost tzv. „mrtvého úhlu“. Mnoho řidičů si ale na takové řešení nezvykne, navíc je potřeba mít tak nastavena obě zrcátka a uzpůsobit takovému nastavení i to vnitřní. 

Zastánci varianty, kdy je vlastní auto v zrcátku vidět, tvrdí, že orientace v prostoru je tak mnohem jednodušší a dá se při takovém nastavení i dobře zaparkovat tzv. „na zrcátka“. Mrtvý úhel podle nich stejně dnes již řeší různé elektronické systémy nebo sférická zrcátka přímo od výrobce. Je ale pravda, že některá zrcátka u některých vozidel, nejsou kvůli aerodynamice příliš veliká. Na to je potřeba si zvyknout a vyzkoušet předem, protože pro někoho může být přechod ze starších vozů s velkými zrcátky na zrcátka menší velkým problémem. 

I podle našeho názoru je nastavení zrcátek s vizibilitou zadní části vlastního vozu lepší. Řidič lépe vnímá prostor kolem svého vozu a stačí mu k tomu jediný pohyb očima. Nemusí naklánět hlavu, aby viděl část svého vozu a perspektivu provozu. Jde jen o to, jak velkou část vlastního vozu řidič vidí. Naše doporučení je takové, aby viděl jen malý kousek zadní části a aby zbytek plochy zrcátka vykrýval prostor v okolí vozu. 

Jak si zrcátka nastavujete vy? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.