V autobazaru se už nenapálíte. Rizika při nákupu ojetého auta pomáhá eliminovat český startup

Servisní oprava
Foto: Jiří Soukup

Poznat v autobazaru, nebo někde na ulici u ojetého auta, zatajenou havárii, přetočené kilometry, případně skrytou vadu, dokáže jen málokdo. Problém většiny zájemců o ojetinu se snaží vyřešit český startup.


Kdo někdy kupoval ojeté auto, jistě nám dá za pravdu, že to není jen tak. Už jenom samotný výběr vhodného auta za odpovídající cenu dá zájemcům pořádně zabrat. Hledání na internetu, porovnávání cen, volání do autobazaru, nebo přímo majitelům. Prostě dobře koupit není jen tak. Tím spíše, když některé autobazary lákají zákazníky na neexistující auta. Do telefonu potvrdí, že auto je k dispozici, když však přijede zájemce na místo, je mu často řečeno, že se u auta našla například nějaká závada. Náhodou je ale k dispozici jiné auto. Jenom s větší porcí kilometrů, o dva roky starší a o padesát tisíc dražší. No, nekupte to…

Když už se nakonec nějaké to auto zdá být vhodným kandidátem, může nastat další problém. Jak poznat, že informace o autě, které kupující dostane od prodávajícího, jsou úplné a pravdivé? Má prodávající zájem na tom, aby přiznal, že auto prodává proto, protože je ve špatném technickém stavu, nebo po nějaké havárii? Přizná, že jsou u auta přetočené kilometry? Není to vyloučené, poctivci se jistě najdou, ale je to nepravděpodobné.

V některých autobazarech se lze sice setkat například s jakýmsi hvězdičkovým hodnocením auta, ale když se zájemce podívá pozorněji, zjistí, že hvězdičky vlastně nic zásadního neznamenají. Sedm hvězdiček totiž může mít například rok starý Mercedes GLS AMG za 3 milióny korun, i dvacet let starý Renault Thalia za 23 tisíc korun. Smysl hvězdiček ať si tedy každý zváží sám, ale za nás to žádné směrodatné vodítko není. Nejlepším způsobem, jak zjistit skutečný technický stav ojetého vozu, je tak jeho fyzická prohlídka zkušeným odborníkem.

Kde ale takového odborníka sehnat? A je lepší, aby odborník přišel k autu a bez ohledu na počasí a denní dobu zkoušel někde na ulici zjišťovat jeho skutečný technický stav, nebo je lepší s autem raději přijet do specializovaného servisu, kde auto podle jednotné metodiky pečlivě zkontrolují, a to včetně napojení na servisní diagnostiku, zkušební jízdy a datového prověření v mezinárodním systému carVertical?

Český startup CarTrax nabízí tu druhou možnost. Ve svých již téměř 150 servisních místech po celé České republice nabízí odbornou prohlídku ojetého vozu a to včetně vyčíslení finančních nákladů na případné nutné opravy. „Je skvělé, že zákazník objeví například hezkou Octavii RS za rozumné peníze. Když ale po nákupu zjistí, že bude okamžitě nutné vyměnit adaptivní tlumiče a kompletní brzdové obložení, což ho může stát celkem i více než 50 tisíc korun, je výhodná koupě tatam“, říká Martin Foltýn, jeden za zakladatelů společnosti CarTrax.

A jak celý systém tedy funguje? Zájemce o prověření auta si na webu cartrax.cz objedná příslušný program a online zaplatí. Obratem obdrží QR kód, který následně předloží v jednom z CarTrax Pointů, který si vybere ke kontrole svého vozu. Pracovník CarTrax Pointu načte QR kód a v jeho zařízení se zobrazí jednotlivé kontrolní body, které má na autě prověřit. Po skončení prohlídky systém automaticky vygeneruje technický protokol, doporučení k opravě a přibližný finanční rozpočet na nutné opravy.

A co když majitel vozu nebude s prohlídkou souhlasit? „V takovém případě doporučujeme jít o dům dál. Majitel má asi pádný důvod, proč nechce nechat auto odborně prověřit, takže není důvod o auto usilovat“, doporučuje Foltýn, podle kterého ale naprostá většina prodejců naopak svým zákazníkům možnost nechat si auto zkontrolovat nezávislým odborníkem nabízí. „Rozhodně doporučujeme takovou prohlídku objednat. Může to ve svém důsledku uspořit i desítky tisíc na neočekávaných opravách“, uzavírá Foltýn.

Jestliže ale nechcete utrácet za profesionální službu, poslouží i kamarád, nebo známý, který autům alespoň trochu rozumí a dokáže jej po technické stránce prohlédnout. Prostě jakákoliv kontrola je vždy lepší, než žádná.

Nechali byste si před nákupem ojetého vozu auto zkontrolovat odborníkem, nebo to zvládnete sami? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.