Unikátní škodovky, které možná neznáte. Třeba Quadricykl nebo Škoda „Hajaja“

ŠKODA Hajaja
Foto: ŠKODA Auto

Přes jedno a čtvrt století historie značek Škoda a Laurin & Klement přineslo mnoho zajímavých vozů. Některé se staly legendami, za pozornost ovšem stojí i ty ostatní. Seznamte se s některými z nich.


1900: „Quadricykl“ byl pražskou senzací

Foto: ŠKODA Auto

První prototyp auta sestavili mladoboleslavští z komponentů svých motocyklů a tříkolek s benzinovými jednoválci. Čtyřkolka — quadricykl — se představila 1. července 1900. Místo volantu byla použita řídítka, pod sedlem motocyklového typu vidíme válcovitou nádržku s benzinem. Sedadlo spolujezdce, spojené s širokou oporou pro nohy, se ocitlo o něco níže. Řidič, známý pražský cyklista Bedřich Merfait, tak měl přes slaměný klobouk pasažéra dobrý výhled vpřed. 

1904: Čtyřválcový motocykl L&K CCCC

Foto: ŠKODA Auto

Skutečnou senzací své doby se stal jeden z prvních čtyřválcových motocyklů na světě, typ CCCC, představený v březnu 1904. Na zdvihový objem 735 cm3 se „složily“ čtyři standardní, napříč uložené jednoválce se samostatnými klikovými hřídeli a navzájem spojenými ozubeným soukolím. Model CCCC se sice později dočkal vyzrálejšího nástupce s jediným klikovým hřídelem, ale šlo spíše o prestižní záležitost. Sériová výroba šla jinudy. 

1912: Motorové pluhy Excelsior

Foto: ŠKODA Auto

Motorové pluhy L&K Excelsior poprvé rozoraly pole v roce 1912. Prvním modelem byl osmdesátikoňový Excelsior P4, jehož motor měl čtyři válce o úctyhodném vrtání 160 mm. Toto monstrum s šesti radlicemi dvoumetrové šířky záběru dokázalo rozrušit hutnou půdu na zkušebním poli u Kosmonos až do hloubky 42 cm. Motorovým pluhům nahrála do karet první světová válka (1914–1918), které kromě vojáků a civilistů padly za oběť i miliony koní. Excelsiory je pomáhaly nahradit. Později tyto obry nahradily lehčí víceúčelové traktory. 

1963: Škoda typ 990 „Hajaja“

Foto: ŠKODA Auto

Sériovému sedanu Š 1000/1100 MB neboli „Embéčku“ předcházela řada prototypů. Patřilo k nim kombi typu 990 z roku 1963. Jak přišlo k přezdívce „Hajaja“? Jeho litrový čtyřválec byl pod podlahou zavazadlového prostoru uložen takřka vodorovně, jako by ležel. A protože Hajaja byl hrdina českých populárních rozhlasových večerníčků, ukládajících děti ke spánku, o jméně bylo rozhodnuto. Technické řešení bylo důmyslné, jenže se nepodařilo vyřešit potíže s chlazením motoru. A tak zůstalo u prototypu, který dnes „hajá“ ve sbírkách mladoboleslavského Škoda Muzea. 

1996: Škoda Felicia Fun

Foto: ŠKODA Auto

Prázdninově prosluněným žlutým barevným odstínem laku karoserie zářil derivát populárního modelu Škoda Felicia do dálky. Felicia Fun, uvedená v roce 1996, budila pozornost i zajímavým „party trikem“: výklopnou a posuvnou zadní stěnou v základu dvoumístné kabiny, umožňující rozšířit obsaditelnost upraveného pick-upu o dvě další místa. Zhruba čtyři tisícovky rozverných modelů Fun se rozhodně neztratily a dnes platí za vyhledávaný sběratelský artikl.

Jaká je podle vás nejzajímavější škodovka historie? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.