Šéf autobazarů: Trh s ojetinami se letos výrazně změní, ale „lemon“ auta z trhu nezmizí

Foto: APPAA

Zdražování, zvýšený zájem klientů o fyzické prověrky vozidel, přesun části prodejů do online prostředí, krachy a nedostatek kvalitních aut v bazarech. To vše pro letošek předpovídá předseda Asociace autobazarů APPAA


Rok 2021 byl v oblasti prodeje nových i ojetých vozidel v České republice doslova přelomový. Odstávky výroby většiny automobilek způsobily dramatický nedostatek nových vozů, což se pochopitelně promítlo i na sekundárním trhu. Mezi ojetými vozy tak začal být přetlak poptávky především v segmentu zánovních ojetin, kam se přesouval zájem zákazníků, kteří by jinak kupovali nový vůz. Vzhledem ke zvyšování cen nových vozidel se zároveň snížila chuť majitelů starších aut obměnit svůj vozový park a prodejci ojetin tak začali pociťovat nedostatek vozů k výkupu. To začalo šroubovat výkupní ceny, což někteří menší prodejci finančně nezvládli a svůj byznys museli ukončit. Podle Petra Přikryla, předsedy Asociace autobazarů APPAA, však bude i letošní rok velice turbulentní a plný zásadních změn.

Jaké hlavní změny můžeme tedy letos na trhu ojetých vozidel očekávat?

Vše bude záležet na situaci na trhu s novými vozy. Pokud jejich nedostatek bude pokračovat, což se dá bohužel předpokládat, bude se zvyšovat poptávka po ojetých vozech, a bude tedy i stoupat dovoz ojetin ze zahraničí. Tím se k nám ale pochopitelně budou dostávat i výrazně starší vozy v ne zrovna dobrém technickém stavu. Podle statistiky SDA byl v loňském roce podíl dovezených vozidel starších 10 let více než 50 procent a vozidel starších 15 let potom přibližně 21 procent. Letos se dá očekávat, že podíl dovezených starších aut ještě poroste. Lidé prostě budou potřebovat jezdit.

Porostou tedy ceny ojetin i v letošním roce?

Vše tomu prozatím nasvědčuje. Ceny nových aut rostou poměrně výrazně, navíc dodací lhůty jsou v některých případech dokonce delší než 12 měsíců. Zákazníci ale nechtějí čekat a proto hledají ojetiny. Zvyšující se zájem pak pochopitelně šroubuje jejich ceny. A netýká se to jenom zánovních ojetin. Ceny rostou i u starších aut, protože jich začíná být na trhu výrazný nedostatek. Jejich původní majitelé je totiž nemají za co vyměnit, tak je ani nenabízejí k prodeji. Ke slovu se tak čím dál tím více dostávají starší ojeté vozy ze zahraničí, u kterých však hrozí, že budou opravdu ve špatném technickém stavu. Jinak by se prodaly na lokálním trhu a nevyvážely do Česka. Němci nebo Francouzi totiž v 15 let starých Mercedesech po taxikářích skutečně jezdit nechtějí. V Česku se ale takové auto mnohdy ještě dobře prodá.

Budou se tedy například nějak měnit požadavky zákazníků na služby, které jsou s prodejem ojetin spojeny? Třeba na prověřování aut?

Vzhledem k tomu, že se na trhu budou čím dál tím častěji objevovat vozy s technickými závadami, vozy opravené po nehodách nebo třeba vozy s nejasným právním původem, budou kupující požadovat jasné informace o technickém stavu a právním původu prodávaných vozidel. Nebude to ale pouze o kontrole VIN v nějaké aplikaci, ale opravdu o reálné fyzické prověrce konkrétního vozu. Proto určitě poroste poptávka po nezávislých fyzických kontrolách ojetých aut. V principu jde o to, aby zákazník nedostal k vozidlu jen slib od prodávajícího, že auto je v naprosto skvělé kondici, ale aby byl skutečný a především aktuální technický stav vozu podložen nějakým relevantním dokumentem. Mohl by to být takový rodný list k autu. Například v USA to není nic neobvyklého. Dalším z požadavků, který bude jistě nabírat v průběhu času na síle, bude poptávka po lepší online prezentaci vozidel. Standardem se proto u některých prodejců určitě stanou různé online videoprohlídky nebo alespoň 360° fotografie. 

Když mluvíte o online videoprohlídkách, jak se bude podle Vás vyvíjet online obchod s ojetými vozy?

Online obchodům budou, dle mého názoru, dominovat především předváděcí a zánovní vozy, u kterých není riziko skrytých vad nijak veliké. Starší auta se zatím asi stále budou obchodovat především v autobazarech nebo napřímo mezi majiteli a zájemci. U zánovních ojetin lze také očekávat zvýšený zájem o operativní leasing i pro fyzické osoby. Nicméně jestli se ptáte, zda se budou v letošním roce kupovat ojeté automobily v online prostředí podobně jako například televize nebo potraviny, tak se domnívám, že nikoliv. Ojeté auto není láhev limonády, kterou roky pijete a znáte její chuť. Je to použitá věc a drtivá většina zákazníků proto bude chtít auto před nákupem vidět a projet se v něm.

Je český trh dostatečně robustní na to, aby uživil cca 500 autobazarů?

To je složitá otázka. Je totiž nutné si uvědomit, že odhadem 150 malých prodejců nemá jako svoji hlavní obchodní činnost prodej vozidel. Jedná se o prodej vozidel třeba u autoservisu, nebo pneuservisu, většinou někde v menších městech a obcích. U ostatních prodejců, kteří mají v nabídce v průměru do 50 vozů, očekáváme, že asi 10 % z nich svoje podnikání ukončí. Velcí a zavedení prodejci však tuto situaci ustojí. Nedají se ale vyloučit různé akvizice, kdy se buď sloučí několik menších prodejců a pokusí se vytvořit větší subjekt s větší tržní silou, nebo kdy větší prodejci budou kupovat ty menší, jež by jinak třeba zanikly.

Jak v této souvislosti zamíchají kartami importérské, resp. značkové, programy prodeje ojetin jako je například DasWeltAuto, Autosphere, Louda Auto+ nebo třeba ŠKODA Plus?

Asi poměrně výrazně. Výhodou těchto prodejců je totiž skutečnost, že často prodávají ojetiny, které dříve prodali a servisovali, takže je velice dobře „znají“. Jde tedy především o vozidla s českým původem, což jsou třeba vozy z protiúčtů nebo různé předváděcí a dealerské vozy. Doložit servisní historii takového vozu proto není většinou pro tyto prodejce žádný problém, což je pro zákazníka pochopitelně velká výhoda. Tyto programy navíc mají přístup k vozidlům ze svých zahraničních centrál, poboček a dealerství, takže jejich dovozem mohou poměrně efektivně vykrývat část poptávky po zánovních, resp. nových vozech.

Ceny nových vozidel závratně rostou, lidé si je nebudou moci dovolit a budou si svá starší auta ponechávat delší dobu. Kde budou autobazary brát auta?

To bude pro většinu prodejců v letošním roce přímo kruciální otázka. Korporátní zdroje totiž takzvaně „vysychají“ a nabídka od soukromých osob se zmenšuje. Přesně z těch důvodů, které jste zmínil ve své otázce. Bude proto velmi pravděpodobně pokračovat dovoz vozidel ze zahraničí, což může ale přinášet i zvýšená rizika přetočených kilometrů, nebo aut po zatajené nehodě a ve špatném technickém stavu. Autobazary se také velmi pravděpodobně budou „přebíjet“ v cenových nabídkách pro výkup, což bude mít dva sekundární efekty. Za prvé to bude opět zvyšovat prodejní ceny, a za druhé z této hry pravděpodobně vypadnou menší hráči, kteří si prostě z finančních důvodů nebudou moci dovolit v cenové válce soupeřit.

To nezní zrovna optimisticky. Snižování průměrného stáří českého vozového parku se tedy asi neblíží, co myslíte?

Poklesu stáří vozového parku se podle mě v dohledné době určitě nedočkáme a souhlasím s tím, že si lidé budou ponechávat svá vozidla delší dobu. U určité skupiny zájemců o automobil nelze však vyloučit úvahy nad tzv. „carsharingem“ a různými formami operativních leasingů. Tyto služby ale osloví spíše mladší generaci, která chce automobil sice používat, ale nemusí ho nutně vlastnit. Takové služby budou následně generovat relativně mladé ojetiny, které by, řekněme v pětiletém horizontu, mohly pomoci se snížením věku aut na našich silnicích.

Ze svého působení znáte velmi dobře trh s ojetinami v USA. Co v porovnání s tímto trhem na našem trhu zatím chybí?

Na americkém trhu s ojetinami, je znám výraz "lemon car", který označuje vozidlo, u kterého se ukázalo, že má několik vad ovlivňujících jeho bezpečnost, hodnotu, nebo užitné vlastnosti.  K drtivé většině prodávaných ojetých vozů je navíc poskytnuto prověření auta v systému CARFAX, který poskytuje informace o historii vozidel. Kupující se tak může v klidu rozhodnout, zda vozidlo koupí, a ví, že nekupuje, nebo naopak kupuje, tzv. „lemon car“. U nás taková služba zatím chybí, i když například český startup CarTrax se jí trochu přibližuje. Jak se ale tato služba na českém trhu uchytí, ukáže až budoucnost a zájem zákazníků nechat si ojetý vůz před nákupem zkontrolovat nějakou odbornou institucí. V USA také kupující velmi často využívají i další službu, tzv. „Kelley Blue Book“, která se zabývá oceňováním automobilů a je již dlouhá léta uznávána spotřebiteli i automobilovým průmyslem. V USA je navíc na vysoké úrovni výhodné financování automobilů. Za tím vším u nás bohužel prozatím zaostáváme.

Děkuji za rozhovor

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.