Blázni za volantem. V Německu pokuta až 400 euro, na pražské Jižní spojce beztrestně

Foto: Jan Smékal

Jet v rychlosti cca 80 km/h pouhých 6 metrů za autem? Než by si řidič kamiónu z titulní fotografie uvědomil, že osobák před ním brzdí, už by ho dávno roloval před sebou. V Německu pokuta až 400 euro. U nás však prakticky bez pokut.


Bezpečná vzdálenost mezi vozidly na silnici je jedním z nejdůležitějších pravidel, která řidiči musí dodržovat. Nedodržení této vzdálenosti může mít nebezpečné následky, které mohou ohrozit nejen řidiče, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Například v Německu, které má jedny z nejrychlejších dálnic v Evropě, je doporučená bezpečná vzdálenost mezi vozidly 2 sekundy, což například při rychlosti 130km/h znamená přibližně 36 metrů. Pokud řidič bezpečnou vzdálenost neudržuje, může mu být udělena pokuta až 400 eur (přibližně 9.500,- Kč).

V Česku je to ale bohužel trochu jinak a případná pokuta většinou hrozí až v případě dopravní nehody. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích totiž musí řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem ponechat za ním „dostatečnou vzdálenost“, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

To ale mnoho řidičů vůbec neřeší. Příkladem může být situace z pražské Jižní spojky, kde řidič kamiónu před sebou „tlačil“ osobní automobil a byl přitom za ním ve vzdálenosti menší než 10 metrů. Titulní fotografie byla pořízena palubní kamerou z vozidla autora tohoto článku. Tachometrová rychlost při souběžné jízdě s kamiónem byla v okamžiku pořízení fotografie 83 km/h, GPS kamery indikovala rychlost 77km/h. Při rychlosti 77 km/h však ujede vozidlo za jednu sekundu více než 21 metrů. Jak by asi situace z titulní fotografie dopadla, kdyby řidič osobního vozu musel prudce zabrzdit?

Řidiči kamiónů se často cítí ublíženi, když se poukazuje na jejich chyby a porušování pravidel. Argumentují tím, že vozí jídlo do supermarketů a že bez nich by nebylo zboží v obchodech. Tvrdí, že řidiči osobních vozidel dělají ještě horší přestupky, vybržďují je, atd… Ano, často mají pravdu. Skutečně vozí zboží, které je v obchodech potřeba, a řidiči osobáků také rozhodně nejsou žádní svatoušci.

Ale tenhle článek není o tom, která skupina řidičů je horší a která lepší. Je o tom, že jet v osmdesátikilometrové rychlosti za jiným autem ve vzdálenosti necelých 10 metrů je nehorázný hazard se životem, který nelze ospravedlnit vůbec ničím. A platí to pro řidiče jak osobních, tak i nákladních aut.

Jak se na (ne)dodržování bezpečné vzdálenosti na českých silnicích díváte vy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.