Zaparkujeme na invalidech, ať to nemáme ke vchodu daleko, dáme cigárko, kávičku, a vyrazíme na stavbu

Foto: Bedřich S.

Neoprávněné parkování na místech vyhrazených pro držitele průkazu ZTP je přestupek, za který se uděluje nejen pokuta, ale také body do karty řidiče. Přesto tam někteří řidiči parkují jen proto, aby to neměli daleko do obchodu.


Neoprávněně parkovat na místech vyhrazených pro tělesně postižené řidiče je dopravní přestupek, který o řidiči vypovídá minimálně dvě věci. Za prvé to, že nerespektuje dopravní předpisy, a za druhé to, že takový řidič nemá ani elementární slušnost a morálku, která by mu měla ve spáchání takového přestupku zabránit. Tím spíše, když jsou o pár metrů dál desítky volných parkovacích míst.

Jako příklad můžeme uvést situaci z úvodní fotografie, kterou nám zaslal čtenář z Benátek nad Jizerou. Identitu čtenáře redakce zná, z důvodu zachování anonymity ji však nebude zveřejňovat a použije pseudonym "Bedřich S". „Každý den tady parkuje nějaká dodávka, nebo třeba auto s přívěsným vozíkem, do kterého nakonec nasedne parta fyzicky zdatných dělníků“, popsal nám v emailu Bedřich, ve kterém si ještě postěžoval na jednu věc: „Často u auta kouří, nebo popíjejí kávu. Kelímky, nebo nedopalky potom končí na ulici“.

Takových podnětů a fotografií z různých míst po celé republice dostáváme každý měsíc desítky. Sami také najezdíme velkou porci kilometrů, můžeme tedy zodpovědně říci, že neoprávněné parkování na různých vyhrazených parkovištích není českým řidičům vůbec cizí. Pravděpodobně to souvisí s tím, že míra ohleduplnosti k postiženým spoluobčanům a respektu k předpisům není bohužel u některých držitelů řidičského průkazu příliš vysoká. A potom také s tím, že riziko, že bude hříšník přistižen policií, je poměrně nízké.

Přitom pokuta za takový přestupek není vůbec nízká. Na místě lze dostat pokutu až dva tisíce korun, ve správním řízení potom dokonce až deset tisíc. Ani body v kartě řidiče jistě nikoho nepotěší. Navíc, zrovna tenhle přestupek dělá hříšníkovi z ostudy kabát. Není totiž podle nás nic horšího, než sedět v autě zaparkovaném na místě pro invalidy, pokuřovat a dívat se, jak invalida musí parkovat jinde.

A ještě pozor na jeden častý omyl. Existuje totiž pravidlo, které říká, že na vyhrazeném místě lze zastavit na dobu nepřesahující tři minuty. Týká se to například míst vyhrazených pro zásobování, nebo třeba pro vozidla taxi. S parkovacím místem pro tělesně postižené řidiče je to ale jinak. Na vyhrazeném parkovišti pro vozidla označené průkazem ZTP se toto pravidlo nevztahuje a ostatním vozidlům je tak na takovém místě zastavení a stání zakázáno. A to i na dobu kratší než tři minuty. 

Poznámka vydavatele: Požádali jsme společnost, jejíž logo je na vozidle z úvodní fotografie, o vyjádření. Nelze totiž vyloučit, že vozidlo skutečně řídil držitel ZTP, případně, že ve voze byla taková osoba převážena. Odpověď na naše dotazy jsme však do termínu vydání článku neobdrželi.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.