Chyba, nebo záměr? Stačí jedno slovo a do „Pěší zóny“ na horách může vjet v podstatě každý

Foto: Markéta D.

Pěší zóna je automobilům zapovězena. Tedy až na výjimky. Ty ale někdy mohou znamenat, že do pěší zóny může vjet v podstatě každý. Stačí jedno slovo a do zóny vjede beztrestně kdokoliv.


Pěší zóna je oblast, která je automobilům většinou přísně zapovězena. Pěší zde mají před jakýmkoliv dopravním prostředkem přednost. Protože se však i v pěší zóně velmi často nacházejí objekty, které je potřeba zásobovat, vyvážet odpad, nebo jde například o hotely, kam se musí klienti nějak dostat, bývá u značky IZ 6a, tedy „Pěší zóna“ ještě velmi často uveden text s výjimkami.

Přijedou až před chatu, koupí si kofolu, auto tam nechají a zmizí na půl dne. To by rozhodně dovoleno být nemělo
Markéta D.; Bedřichov

Tou výjimkou mohu být například právě vozy zásobování, nebo tzv. „Dopravní obsluhy“. Tento termín upravuje vyhláška číslo 30/2001 Sb., respektive zákon o silničním provozu číslo 361/2000 Sb., který říká, že „…dopravní obsluhou se rozumí všechna vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za příslušnou značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost…“. Do dopravní obsluhy ale v žádném případě nepatří například návštěvy, které jedou za vlastníky nemovitostí v pěší zóně.

Někdy je však formulace, která vymezuje výjimku, tak obecná, že do pěší zóny může vjet v podstatě každý. Jednu takovou značku jsme potkali při našem výletu do Jizerských hor. Výjimka se podle textu na značce totiž vztahuje nejen na cyklisty a dopravní obsluhu, ale také na „Návštěvníky chat“. A jak už to tak bývá, vychytralí řidiči toho náležitě využívají. Přijedou před nějakou chatu na parkoviště, dají si kávu za pár korun, tím splní podmínku být návštěvníkem chaty, a vyrazí na celodenní výlet po Jizerkách.

Možná si to tak ale někteří majitelé chat prolobovali. Ono totiž přijet autem až k chatě rozhodně zvýší šanci na vyšší tržby v restauraci.

Co si myslíte o vjezdu aut do pěších zón v horských oblastech? Měli by tam mít možnost vjet i ti, kteří si chtějí dát jenom kávu, nebo oběd? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.