Do tragédie chyběly vteřiny. Polák měl zrezivělý závěs, v Praze se mu uvolnil karavan

Foto: Jiří Soukup

Doba, kdy si domácí kutilové vyráběli závěsná zařízení sami, je dávno pryč. Přesto se ještě tu a tam objeví staré auto, na kterém je buď neschválený, nebo již dávno nevyhovující závěs. Vážná nehoda je pak na spadnutí


Mít na voze závěsné zařízení není jen tak. Tím spíše, když je namontováno až dodatečně, tedy nikoliv přímo při výrobě vozu. Majitelé vozidel, kteří si dodatečně namontovali tažné zařízení, proto mají podle zákona č. 56/2001 Sb., ustanovení § 12 povinnost nechat si tažné zařízení zaevidovat jako součást vybavení motorového vozidla u příslušného  pověřeného Městského úřadu a zároveň  zapsat do technického průkazu vozidla na které bylo tažné zařízení namontováno.

U schválených, resp. homologovaných výrobků a odborné montáži s tím nebývá žádný problém. Jenže po silnicích jezdí spousta starých vozidel, kde mohou být upevňovací body, nebo i samotné tažné zařízení, poznamenané rzí. Někdy i tak zásadně, že celý systém ztratil původní pevnostní a hmotnostní limity a připojit na něj vozík nebo karavan může být velmi nebezpečné.

Své o tom ví řidič, který měl za svým autem s polskou RZ připojen starší karavan. Ten podle slov kolemjedoucích řidičů začal na pražské Jižní spojce tzv. plavat a tak řidiče troubením upozornili na možný problém. A problém to opravdu byl. Tažné zařízení, resp. jeho uchycení na automobilu, bylo výrazně zasaženo rzí a začalo se v úchytech uvolňovat. Je více než zřejmé, že při další jízdě by se karavan mohl ze závěsu uvolnit a způsobit nehodu. Jakmile by se totiž karavan trochu rozkýval, mohl by vytrhnout celé zařízení z upevňovacích bodů.

Při nákupu ojetého vozu s tažným zařízením proto rozhodně dbejte na kontrolu jeho stavu a zápis v technickém průkazu. Tažní zařízení musí být homologováno pro konkrétní typ vozu a jeho kontrolu provádějte při zvednutém vozidle. Určitě se vyplatí zkontrolovat také funkčnost a zapojení elektroinstalace aby na přívěsném vozíku nebo karavanu vše správně svítilo. Některá starší zařízení totiž budou základní 7 pinové zásuvky, dnes je ale již standardem 13 pinová zásuvka. Například v zahraničí by se starší zásuvkou mohl být problém.

Máte na svém autě tažné zařízení? Originál nebo dodělávané? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.